Jestli s naší civilizací někdo nezatřese, tak končíme, říká kardiolog a kritik vládních opatření Jan Pirk
ECHOPRIME
Jedním z nejznámějších českých lékařů a současně nejznámějších kritiků vládní karantény je přednosta Kardiocentra IKEM, profesor Jan Pirk (73). Na konci června ve funkci přednosty končí, prý z organizačních důvodů. Rozhovor se uskutečnil v IKEM na konci operačního dne.
Pane Pirku, myslíte, že už ta dlouhá noční můra končí?
Tu noční můru v nás cílevědomě vypěstovali politici. A bohužel z části populace ta noční můra nevymizela. Chvilku před vámi jsem tu měl pacienty, kteří měli nasazené respirátory s výdechovým ventilem. Což je nejdražší druh respirátoru a ovšem úplně k ničemu. V případě, že jste infikovaný, má respirátor zabránit vám, abyste někoho infikoval. A ne že to na ostatní budete ještě vydechovat hadičkou. I to jsou plody toho, co se dělo celý rok. Nikdy předtím žádné nemoci nebyla věnována taková publicita. A přitom tu byly různé epidemie nových onemocnění. Ty proběhnou a populace na ně získá imunitu buď tím, že nemoc prodělá, nebo že se očkuje. Tohle už jsem říkal před rokem – a to se právě teď stalo. Takže ta noční můra skončila a neskončila. Jako lékaře mě trochu zneklidňuje, co bude dál. Rok se zanedbávala léčba zhoubných nádorů, srdečních onemocnění, dalších vážných nemocí.
Zanedbanou léčbu srdečních onemocnění znáte z vlastní zkušenosti?
My jsme fungovali co možná normálně. Ale že se odkládaly srdeční operace, bych vám mohl doložit na desítkách případů, kdy nám z jiných, fakticky zavřených kardiocenter posílali na IKEM pacienty, kteří čekali na zákrok a při čekání se dostávali do těžkého stavu. Někteří pacienti se na nás obraceli sami s tím, že jim jsou opakovaně odkládány operace. Brali jsme ty nejnaléhavější případy a ty jsme samozřejmě odoperovali. Prý se teď ta zanedbání budou napravovat. Ale pojišťovny mezitím varují, že jim docházejí peníze. A do toho my naprosto nesmyslně testujeme statisíce lidí denně. V Mladé frontě nedávno vyšel článek, že jedno testovací centrum má zisk 400 tisíc korun měsíčně. Jinde jsem četl, že záchyt jednoho pozitivního nálezu vyjde na 250 tisíc korun. Ten vir už nemá kde brát. Na sto tisíc obyvatel zachytíme týdně 43 pozitivních. A oni nám říkají nemocných, což je další tragédie. Diagnóza nemoci se normálně stanovuje na základě klinických příznaků a pomocných laboratorních vyšetření. A my tady jsme rok na základě jednoho pomocného laboratorního vyšetření stanovovali diagnózu bez ohledu na stav pacienta.
Byl v tom záměr? Web ministerstva zdravotnictví zaměňuje pozitivní test a nemoc covid-19 dodneška.
Nejsem příznivec konspiračních teorií. Ale ekonomika hýbe světem. Když se teď zase navrhuje, aby se i lidé očkovaní nebo s prodělanou nákazou po návratu z dovolené testovali, tak co to je? Na druhou stranu musím říct, že rozumná většina populace je už silně naštvaná. Mně v poslední době říkalo několik známých, vždycky velmi civilizovaných lidí, že se dostali na pokraj občanské neposlušnosti. Všude narážíte na iracionalitu. Proč například s negativním testem na koronavirus musíte nosit roušku? Když někdo vydá příkaz, že ve fitness centrech se cvičí s rouškou na puse, tak to musí být člověk, který v životě ani nepopoběhl. Já jsem si vyzkoušel vydupat schody do kanceláře v respirátoru a hned jsem si na prst nasadil oxymetr. Zjistil jsem, že za tu cestu po schodech jsem už byl hypoxický. Autor takových nařízení jako s respirátorem ve fitness centru v životě neviděl pacienta, nezná život. Bude to nejspíš laboratorní odborník. A tihle lidé dostali se svými názory absolutně přednostní slyšení.
Celý rozhovor s kardiochirurgem Janem Pirkem si přečtěte již nyní na ECHOPRIME nebo v tištěném Týdeníku ECHO od čtvrtka na stáncích. Objednat si jej můžete zde.