Poslední tajemství moderních dějin. Badatelům se otevírají vatikánské archivy
ECHOPRIME
Poslední globální mýtus moderních dějin v nejbližším měsících a letech, pokud to koronavirus dovolí, padne – badatelům se totiž konečně zpřístupní dokumenty vysvětlující roli Vatikánu a papeže Pia XII. za druhé světové války.
Vatikán je posledním aktérem v největším světovém ozbrojeném konfliktu, o jehož zapojení a vlivu víme zatím velmi málo. Svatý stolec je obecně kritizován pro svou politiku v meziválečném období, z dnešního pohledu důvěřivou.
Po morálním a hodnotovém kolapsu první světové války si římskokatolická církev své postavení musela zase budovat, neobešlo se to bez kompromisů s režimy a státy, které byly vůči katolíkům často otevřeně nepřátelské.
Klíčovými byly jednak Lateránské dohody z roku 1929, které vyřešily palčivou, padesát let neřešenou otázku vztahů mezi italským státem a papežským stolcem a daly vzniknout Vatikánu, a v červenci 1933 podepsaný Říšský konkordát mezi Německem, konkrétně vicekancléřem von Papenem, a Svatým stolcem, který je dodnes mnohými považován za jeden z kroků, které pomohly Hitlerovi dostat se k absolutní moci.
Celý článek si můžete přečíst na EchoPrime. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Předplatit si jej můžete zde.