Pražská ODS hledá kandidáta na primátora. Ve hře je bankéř Hampl

KOMUNÁLNÍ VOLBY

Pražská ODS hledá kandidáta na primátora. Ve hře je bankéř Hampl
Jedním z možných kandidátů na pražského primátora je bankéř Mojmír Hampl. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov

Vojtěch Drbohlav

Po úspěchu ve sněmovních volbách přemýšlí koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), koho nasadit jako jedničku kandidátky do pražských komunálních voleb, které se uskuteční už příští rok na podzim. ODS, která je z tří stran v hlavním městě nejsilnější, se poohlíží i mimo své stranické struktury. Podle informací deníku Echo24 byli s nabídkou kandidovat na pražského primátora osloveni Mojmír Hampl a Miroslav Singer. Oba jsou ekonomové a také pracovali ve vedení České národní banky (ČNB). Zatímco Singer působil jako guvernér, Hampl byl viceguvernérem.

Singer možnost, že by se na podzim ucházel o funkci pražského primátora, odmítá. „To je ptákovina,“ reagoval bývalý guvernér na dotaz redakce s tím, že možnost kandidatury „naprosto vylučuje“. Singer nyní působí mimo jiné jako hlavní ekonom Generali CEE Holding.

Naopak Mojmír Hampl možnost kandidovat na primátora nevyloučil. „Nechám to bez komentáře,“ odpověděl Hampl na dotaz, zda by od ODS, respektive koalice Spolu, přijal nabídku být lídrem pražské kandidátky.

Hampl neodmítl ani možnost, že by v budoucnu mohl vstoupit do politiky. „Dostal jsem tu otázku v minulosti mnohokrát a vždy jsem říkal, že to nikdy nemůžete vyloučit,“ dodal ekonom, který momentálně působí ve společnosti KPMG.

Představitelé ODS, TOP 09 a KDU-ČSL zahájili v prosinci oficiální jednání o společném postupu pro komunální volby v Praze. Jejich cílem je využít potenciál, který vidí po uplynulých sněmovních volbách, v nichž Spolu v Praze vyhrála s jasným ziskem 40 % hlasů.

Takovou cestu razí i nedávno zvolený předseda pražské ODS Marek Benda. „Zdá se mi, že fenomén 40 % pro Spolu v Praze, a v některých městských částech ještě víc než 40 %, by byla škoda nevyužít. Nemusí se to podařit, ale tu koalici zjevně volila i celá řada lidí, kteří by nevolili žádnou z těch jednotlivých stran, ale kterým bylo prostě sympatické, že se ty tři strany dokázaly spojit dohromady a vytvořit nějakou umírněnou, respektive středo-liberálně-konzervativní pravici. To vyvážení na té kandidátce bylo. Takže ano, pokládám za zadání, které jsem si sám dal, a které bylo volbou schváleno, že se mám pokusit pokračovat v kandidátce Spolu,“ řekl Marek Benda v listopadovém rozhovoru pro deník Echo24.

Pražská ODS se však při hledání osoby, která by měla šanci pod hlavičkou koalice Spolu uspět, začala poohlížet mimo stranické struktury. Předseda Marek Benda se totiž chce naplno věnovat práci v Poslanecké sněmovně, a tak někteří občanští demokraté přišli právě se zmiňovaným návrhem, aby byl lídrem pro komunální volby někdo z nestraníků.

Tuto myšlenku podporuje mimo jiné i přímo Benda. „Máme samozřejmě uvnitř dostatek kvalitních kandidátů, ale kdybych našel kandidáta, který mi přinese ještě nějakou přidanou hodnotu a může něco té koalici přidat, tak bych to pokládal za velmi výhodné a samozřejmě s takovými lidmi mluvím,“ komentuje Benda postup při výběru lídra.

Podle něj by mělo být jasno o tom, koho strany do boje o křesla primátora vyšlou, zhruba do poloviny ledna. „Necháme Vánoce lidem v klidu a míru,“ uvedl s tím, že nemá v plánu následovat Jana Čižinského (Praha Sobě) a oznamovat kandidaturu na primátora „uprostřed adventu“. „Je to období, kdy lidé nemají o politiku vůbec žádný zájem. Já bych chtěl ta jednání s koalicí Spolu hnát poměrně rychle, ale jestli to bude první, nebo druhá půlka ledna, kdy bychom to chtěli ukončit a případně už i oznámit jméno kandidáta na primátora, to ještě nevíme,“ dodal Marek Benda.

„Je lepší, aby to byl člověk, kterého znáte, a ne parašutista, který skočí seshora,“ říká Pospíšil

Jedním z vyjednávačů o budoucí koalici Spolu je také předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil. „Nechci vysílat nějaké signály vůči ODS. Pokud ODS vybere nějakého straníka, tak to budeme respektovat. Nebudu do té debaty zasahovat, budeme ale samozřejmě rádi, pokud s námi ODS bude konečná jména debatovat, protože výběr toho kandidáta obecně ovlivní úspěch celého projektu. Pokud bude vybrán kontroverzní a nevýrazný kandidát, samozřejmě by to ovlivnilo výsledek, takže minimálně nějaká debata by se o tom měla vést,“ odpověděl Pospíšil na dotaz, koho by si TOP 09 představovala v čele kandidátky.

Staví se však rezervovaně k myšlence, že by lídrem měl být nestraník. „Myslím si, že ODS má ve svých řadách celou řadu výrazných osob, chcete-li můj názor, já vždy spíš preferuji stranického kandidáta před nezávislými osobnostmi,“ míní Pospíšil.

„Budu ale samozřejmě ctít, že tu zodpovědnost za kandidáta na primátora ponese ODS. Pokud nebudou nějaké objektivní důvody, budu ten výběr respektovat. Můj názor je podle mé zkušenosti, aby ten tým potom fungoval a byl efektivní, že je lepší, aby to byl člověk, kterého znáte, víte, jak pracuje, a ne parašutista, který skočí seshora, protože funkce primátora není jen čestná funkce, není to jen člověk, který klade věnce a reprezentuje město, ale musí to být velmi dobrý manažer, který zvládne určitou komunikaci se všemi jeho radními, kteří nejsou jeho podřízení, o to je to těžší, musí najít konsenzus a být politicky zkušený,“ dodává Pospíšil s tím, že by byl rád, aby bylo jasno o tom, s kým TOP 09 půjde do voleb, do konce února.

Naopak předseda pražských lidovců Vít Šolle zatím nechtěl výsledný postup ODS, TOP 09 a KDU-ČSL komentovat. „Je to v počátcích,“ označil současný stav vyjednávání o možné koalici Spolu pro pražské komunální volby. Nespecifikoval ani, kdo by měl být případným lídrem „Jednáme o nějaké případné deklaraci, jestli si budeme nějak programově blízko, ale tyto věci jsou ještě před námi,“ dodal Šolle.