Německo řeší skandál s pravicovými extremisty v řadách policie

vyhrožovali "turecké" advokátce?

Německo řeší skandál s pravicovými extremisty v řadách policieNOVÉ
Ilustrační snímek Foto:

FOTO: Shutterstock

1
Svět
Sdílet:

V Německu se rozrůstá skandál kolem skupiny pravicových extremistů v řadách zdejší policie. K původně pěti vyšetřovaným policistům z Frankfurtu nad Mohanem, kteří si přes aplikaci WhatsApp vyměňovali fotografie nacistického vůdce Adolfa Hitlera nebo hákové kříže, přibyli podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung další podezřelí.

Počínání pětice vyšlo najevo kvůli anonymnímu faxu, který hrozil „zmasakrováním“ dvouleté dcery advokátky tureckého původu Sedy Basayové-Yildizové. Ta je známá tím, že zastupuje rodiny obětí neonacistické skupiny Národněsocialistické podzemí (NSU), která v letech 2000 až 2006 z rasových důvodů zavraždila osm mužů tureckého a jednoho řeckého původu.

V hrozbě, která nesla podpis NSU 2.0, byla advokátka označena za „špinavou tureckou svini“. „Vypadni odsud, pokud chceš vyváznout živá,“ hrozil dále anonym. Právnička fax předala policii, která zjistila, že přístup k jejím osobním údajům, včetně adresy a jména dcery, získali policisté, a to přes počítač jedné policejní stanice ve Frankfurtu.

Čtyři policisté a jedna policistka, u nichž se pak našly zprávy posílané přes WhatsApp, jsou nyní kvůli případu postaveni mimo službu. Jestli právě oni poslali i výhrůžku právničce, ještě není stoprocentně jisté. Je také možné, že její osobní informace předali někomu dalšímu.

Podobné problémy se dost možná netýkají jen policie ve Frankfurtu, další podezřelé případy jsou prověřovány i v dalších částech Německa, kde pozornost vzbudili policisté s pravicově radikálním přesvědčením.

Nyní se navíc podle serveru Spiegel Online ukázalo, že výhružný dopis od NSU 2.0 dostal v neděli také kolínský právník Mustafa Kaplan, který taktéž zastupuje rodiny obětí teroristické skupiny. Dopis určený jemu přitom vykazuje podobnost s výhrůžkou adresovanou Basayové-Yildizové.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Česko překvapivě podpořilo pakt o uprchlících. Proti byly jen USA a Maďarsko

Hamburk zvažuje žalobu na Česko. Vadí mu škodliviny v Labi

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články