Ťok a Petříček? Babiš nevyloučil změny ve vládě, na které tlačí komunisté. ČSSD je proti

Babiš pro ČT

Ťok a Petříček? Babiš nevyloučil změny ve vládě, na které tlačí komunisté. ČSSD je protiAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Premiér Andrej Babiš (ANO) nevylučuje v letošním roce rekonstrukci své koaliční vlády. Je to v rovině úvah, řekl v rozhovoru pro Českou televizi (ČT). Komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí, podle svého předsedy Vojtěcha Filipa nejsou spokojeni s prací ministrů dopravy Dana Ťoka (za ANO) a zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Šéf komunistů také kritizuje i ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Předseda sociálních demokratů Jan Hamáček ale výměny ministrů za svou stranu odmítá.

„Jestli bude rekonstrukce vlády v roce 2019, vyloučit to nemůžu,“ řekl premiér Andrej Babiš. „Já určitě budu mluvit s jednotlivými ministry,“ podotkl. Filip v ČT řekl, že největší výhrady má KSČM k ministerstvu dopravy. „Pan Ťok je moc hodný na svoje podřízené firmy. Musí přitvrdit a já přitvrdím taky,“ řekl Babiš. Ťokovu práci kritizují také opoziční strany.

Babiš také komentoval situaci na dálnici D1, která zkolabovala v opravovaných úsecích během prosince. „Je škoda, že se snažíme významně investovat do infrastruktury. Pokud věděli, že ta firma je problém, tak to měli vyřešit. A oni to věděli minimálně dva měsíce. Kdybych byl ředitel ŘSD, tak jdu přímo na tu dálnici a řeším to,“ řekl Babiš v rozhovoru. Dodal také, že nerozuměl výroku ministra dopravy o tom, že v prosinci neočekával sníh. „Každý rok je zima a říct, že doufal, že nenasněží, tak to nechápu, jak k tomu přišel,“ řekl Babiš.

Předseda vlády také nevyloučil, že by se některé resorty mohly dočkat nových ministrů. ČT uvedla, že podle Filipa premiér přislíbil, že vládu obmění po březnovém volebním sjezdu sociálních demokratů. ČSSD se ale případným změnám kabinetu brání. Podle koaliční smlouvy musí případnou výměnu ministra schválit předseda strany, která člena vlády nominovala. „Sociální demokracie žádné změny nechystá,“ řekl v ČT Hamáček.

Babiš o předsedovi sociální demokracie mluvil také v souvislosti koaliční spolupráce. „Je důležité, že moje komunikace s předsedou ČSSD Hamáčkem je na úplně jiné kvalitativní úrovni než předtím s panem premiérem. Když se zeptáte kolegů z ČSSD, tak vám potvrdí, že jsem podstatně přísnější na ministry za hnutí ANO než na ministry z ČSSD,“ řekl Andrej Babiš.

V dřívější koaliční vládě ANO, ČSSD a KDU-ČSL to podle něj bylo naopak. Neodpustil si tak rýpnutí do bývalého předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky, se kterým měl časté spory. „Premiér nahrával ČSSD a našim ministrům dělal problémy, někteří čekali i šest týdnů na přijetí. Já jsem s nimi online, přes SMS, telefonujeme si. Snažím se být objektivní a myslím, že jsem. A snažím se tlumit konflikty mezi představami a pravicovými názory ministryně Schillerové a Novákové, a levicovými názory paní Maláčové,“ říká.

Babiš se také vyjádřil ke svému trestnímu stíhání možného dotačního podvodu na Čapím hnízdě. „Čapí hnízdo je dnes politická kauza,“ řekl. Vztahy v koalici prý výrazně nepoškodilo ani hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolaly opoziční strany kvůli novým informacím z kauzy Čapí hnízdo. Poslanci sociální demokracie však vládu přímo nepodpořili a při hlasování odešli ze sálu. Podle Babiše se jedná o vnitřní problémy uvnitř ČSSD.

Faltýnek je klíčová osoba

Babiš potvrdil, že první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek pro něj zůstává důležitou osobou. „Pan Faltýnek je pro mě klíčový člověk, který řeší sněmovnu,“ řekl v rozhovoru. Babiš si tak nadále přeje, aby druhý muž hnutí ANO kandidoval do nejužšího vedení na nadcházejícím sjezdu hnutí v únoru.

Mezi hlavní plány vlády pro rok 2019 premiér uvedl v ekonomické oblasti například rozšíření EET a snížení DPH na vybrané služby. Jeden z největších úkolů však podle něj leží na ministerstvu pro místní rozvoj, konkrétně úprava stavebního zákona.

„Pokud se to povede, tak to bude neuvěřitelné. Dneska potřebujeme před povolením stavby 20 až 150 razítek. Po rekodifikaci bude jeden úřad, jedno rozhodnutí do 60 dnů. Přezkum teď trvá roky, tady by byl do 60 dnů. Pokud se to povede, mohli bychom mít povolení do jednoho roku, a to by bylo úžasné,“ řekl Andrej Babiš.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Tajené detaily setkání Babiše s velvyslancem Číny: jak to bylo v Průhonicích?

Hamáček se zastal ministra zahraničí Petříčka, nevidí důvod řešit jeho pozici

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články