„Vážně jsme uvažovali, že navrhneme otevřít všechno“
ECHOPRIME
České hospodářství má za sebou měsíc umrtvení, které mu vláda naordinovala v rámci svého boje s koronavirem. Co se v ekonomice reálně děje? Jak dlouho může přežít takový experiment? A jak firmám, jimž předtím vypnul trh, český kabinet pomáhá? V Salonu Týdeníku Echo se na dálku sešli náměstkyně ministra průmyslu Silvana Jirotková, pod niž na ministerstvu spadá sekce hospodářské politiky a podnikání, hlavní analytička Hospodářské komory Karina Kubelková a ekonom z Value Added Karel Kříž.
Co ty první tři týdny karantény s českou ekonomikou udělaly?
Kubelková: My, myslím Hospodářskou komoru, jsme na konci března provedli anketu mezi našimi členy, jak je to postihlo. Tady je asi třeba upřesnit, že českou ekonomiku nepostihl koronavirus, ale jednoznačně opatření vlády. Naše firmy byly vhozeny do těžké situace. A přesto, že české firmy obecně hospodaří zodpovědně, dál než do května naprostá většina z nich nevydrží. Už na konci března sedm procent v anketě uvedlo, že propouštělo, další čtvrtina o propouštění uvažovala. Tohle číslo pochopitelně roste s každým týdnem. Propouštění není levná věc, musíte platit odstupné a podobně. Kdo propouští, je už skutečně ve vážné situaci. No a podobný podíl firem – osm procent – na konci března musel rozpustit veškeré svoje rezervy, a nemá tím pádem na účtech peníze, aby ufinancoval měsíc duben. Sedmatřicet procent firem se během dubna dostane do platební neschopnosti, v květnu to bude 60 procent.
Je to jen ignorance laika, když se divím, jak slabý mají české firmy finanční polštář?
Kubelková: Obezřetné firmy mívají obvykle rezervu na dva, maximálně tři měsíce. Víc už vydrží jen opravdu velké podniky nebo ty, kterým se i teď pořád ještě daří mít zisk. Naštěstí jsou i takové. Ovšem firem v platební neschopnosti je a bude víc, což pak rychle dopadne na dodavatelské řetězce. Lavinový efekt projede celou českou ekonomikou.
Celý text Salónu čtěte na EchoPrime nebo v tištěném Týdeníku Echo.