V Krnově hořela někdejší textilka Karnola, národní kulturní památka
požár kulturní památky
Rozsáhlý požár odpoledne zachvátil budovu bývalé textilky Karnola v Krnově na Bruntálsku. Hasiči na místě vyhlásili třetí požární stupeň ze čtyř. Požár objektu, který je národní kulturní památkou, dostali pod kontrolu zhruba po čtyřech hodinách. Hasiči nicméně na místě stále zasahují a zůstanou až do čtvrtečního rána, řekl ČTK okolo 20:45 mluvčí hasičů Jakub Kozák. Škoda půjde podle prvních odhadů do milionů korun.
„Požár se podařilo lokalizovat po 20:00. Na místě se dohašuje v zadním traktu, počet jednotek už redukujeme,“ uvedl Kozák. Po úplném dohašení ale budou hasiči hlídat místo požáru.
Oheň vypukl před 16:00. S plameny bojovalo 90 profesionálních i dobrovolných hasičů z 19 jednotek. Během zásahu byl lehce zraněn jeden z hasičů. Škoda dosáhne podle prvních odhadů několika milionů korun, především z historického hlediska půjde nepochybně o mimořádné škody. „Jeden dobrovolný hasič byl lehce zraněn, utrpěl drobné popáleniny a byl ošetřen záchrannou službou,“ uvedl Kozák. „Příčinu ani výši škody zatím neznáme, nicméně vzhledem k historické hodnotě bude vysoká,“ dodal.
Zásah hasičům komplikoval fakt, že v místě prohořívaly rákosové stropy a objekt byl silně zakouřen a v četných intervalech tak bylo nutné střídat i dýchací techniku.
Mluvčí města Dita Círová řekla, že v nejvíce zasažené části byly v prvním patře staré tkalcovské stroje, podle všeho jde tedy o část s cennou dílnou vzorkovny tkanin. „Byl tam velký archiv vzorníku látek od roku asi 1870, tam šlehaly plameny nejvíce,“ uvedla Círová. Podle ní má v části areálu objekty i Zemský archiv v Opavě. „Vlastníme polovinu celého areálu, druhou polovinu vlastní Zemský archiv v Opavě, který to teď celé zrekonstruoval během 13 let a poslední rekonstrukci za 40 milionů korun uzavřel v listopadu,“ uvedla Círová. Požár zachvátil část objektu, která patří městu.
Policie na místě odklání dopravu, dopravní omezení bude platit po celou dobu zásahu. „Policisté rovněž zajišťují bezpečnost v okolí místa požáru,“ řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.
Budova bývalé přádelny s dílnou vzorkovny z roku 1900 byla vyhlášena národní kulturní památkou v únoru 2010. V budově je historicky cenná vzorkovna, v níž se v továrně na vlněné zboží Alois Larisch a synové navrhovaly sezonní vzory tkanin. V takzvané dezinatuře se dochovalo původní vybavení – například soukací stroj, ruční tkalcovské stavy nebo sbírka vzorníků látek; nejstarší ze sedmdesátých let 19. století. Do dneška se vše dochovalo ve stavu posledního pracovního dne.
Krnovská továrna Karnola se dostala do hospodářských problémů zejména kvůli finanční krizi v roce 1998 v Rusku – jednom z jejích významných exportních teritorií. Textilce navíc dvakrát zasadily citelnou ránu ničivé povodně. Věřitelé Karnoly tehdy přihlásili pohledávky asi 180 milionů. Už v roce 2006 Krnov uvažoval o přeměně areálu na muzeum, o rok později koupil budovy od správkyně konkurzní podstaty.
Začátkem letošního roku Krnov uspěl s projektem, který měl v plánu udělat z 15 let chátrající budovy muzeum a areál pro veřejné akce. Práce měly začít v příštích letech, otevřeno mělo být v roce 2020. Náklady na úpravu se odhadovaly na 123 milionů korun. Město na projekt, který zahrnuje i úpravu okolí, získalo dotaci 95 milionů korun z Evropské unie. Deseti miliony korun měl přispět kraj, 18 miliony město.