Totalitní Německo 2057. Vládne ideologie, kde nejvyšší hodnotou je lidské zdraví
VAROVÁNÍ PŘED STŘEDOVĚKEM V NÁS
„Dá si někdo teplou vodu?“ Tento „nápoj“ popíjejí protagonisté knihy Ve jménu Metody ve vypjatých chvílích. Autorka Juli Zeh je německá spisovatelka, jejíž knihy byly přeloženy do pětatřiceti jazyků. Zrovna Ve jménu Metody se několik let ocitá na seznamu povinné školní četby a právě vychází ve výborném českém překladu Michaela Půčka. Teplá voda, ideálně s několika kapkami citronu, je doporučovaný nápoj v Německu roku 2057. To se proměnilo v totalitní stát, jemuž vládne ideologie stojící na tělesném zdraví jako nejvyšší hodnotě.
Metoda, jak se totalita nazývá, je státní zřízení nového střihu: nic netřeba vymáhat násilím. Občané nejsou hloupí, chápou, že zdraví je to nejdůležitější, co mají, a proto se rádi měří, váží a preventivně ošetřují. Chápou, že všechna intimní data je třeba sdílet se státem. Nikdo si přece nemůže být sám lékařem. Že je zakázané konzumovat kávu, cigarety nebo alkohol, je pochopitelné. Stejně jako to, že stát vymáhá pravidelné sportování. Člověk navíc smí žít jedině s partnerem, jehož imunitní systém je kompatibilní s jeho vlastním. I to dává smysl.
Kdyby kniha nevyšla roku 2009, příběh by vyzněl jako komentář k současné pandemii. Juli Zeh, jíž bylo v době vydání pětatřicet let, dosáhla nebývalého úspěchu. Přinejmenším od té doby vystupuje nejen jako spisovatelka, ale i jako jedna z nejvýraznějších veřejných intelektuálek Německa. J.
Když autorka roku 2020 vydala ke knize komentář Fragen zu Corpus delicti (Otázky ke Corpus delicti), slýchala, že pandemii zneužívá ke snadnému finančnímu zisku. Když kritici poselství románu omezují na reflexi covidové doby, dosvědčují nedostatek představivosti.
Celou recenzi si si můžete přečíst na ECHOPRIME nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo, který je od čtvrtka na stáncích. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.