Stropnický: Ruská tvrzení o novičoku jsou absurdní, velvyslanec žádné důkazy nepřinesl
ruské výroky k novičoku
Ministr zahraničí Martin Stropnický dnes znovu označil za absurdní ruské tvrzení, že nervová látka použitá k útoku v Británii mohla pocházet z Česka. Ruský velvyslanec Alexander Zmejevskij, kterého si dnes ministerstvo předvolalo, podle něj nepřinesl žádné důkazy, které by tvrzení Moskvy podpíraly. Pokud by se kvůli incidentu mělo přikročit k dalším opatřením vůči Rusku, je podle Stropnického třeba, aby reakce byla koordinována v rámci celé Evropské unie.
Bojovou látkou novičok byli počátkem března otráveni ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Británie z odpovědnosti přímo obvinila Rusko. Moskva zodpovědnost odmítla a představitelé ruské diplomacie opakovaně uvedli, že Česko je mezi zeměmi, které mají schopnosti potřebné pro výrobu novičoku.
„To tvrzení je naprosto mimo realitu,“ řekl novinářům Stropnický o ruském vyjádření. Ruský velvyslanec podle něj dnes tvrdil, že výroky vycházejí z toho, že Česko dlouhodobě disponuje vojenskou protichemickou jednotkou. „To nemá nic společného s tím plynem, o který tady jde,“ odmítl Stropnický ruské tvrzení.
Ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení označilo ruské výroky za urážlivé a zcela nepodložené. „Litujeme, že při tom Ruská federace nebere v úvahu vysokou cenu a značné škody, které taková prohlášení způsobují ve vzájemných vztazích,“ uvedl úřad.
Čtěte také: Za útokem na Skripala je Rusko, prohlásily společně USA, Británie, Francie a Německo
Zmejevského přijal v Černínském paláci náměstek ministra Ivo Šrámek, což je podle Stropnického v diplomacii výraz toho, že česká strana přikládá záležitosti velkou váhu. Pokud by situace dál eskalovala, sešel by se s velvyslancem ministr osobně. Stropnický nicméně vyjádřil naději, že se podaří napětí zklidnit. Klíčové proto podle něj je, aby Rusko přistoupilo na britský požadavek na vyšetření chemického útoku a spolupracovalo s vyšetřovateli, což dosud Moskva odmítala.
Stropnický nechtěl mluvit o možnosti vypovídaní ruských diplomatů, podle něj je třeba vyhnout se přepjatým reakcím. Považuje za důležité, aby se na dalším postupu dohodly všechny členské země EU a postupovaly koordinovaně. Předpokládá, že na summitu EU, který se ve čtvrtek a v pátek koná v Bruselu, zazní silná výzva ze strany šéfů evropských států a vlád, která by měla pobídnout Rusko ke spolupráci s Británií.