ČNB kvůli pandemii očekává silnou recesi. Lídři G20 vyzývají ke globální spolupráci
ČESKÁ NÁRODNÍ BANKA
Česká národní banka (ČNB) očekává kvůli dopadům pandemie koronaviru silnou recesi, ve které česká ekonomika setrvá po zbytek letošního roku. Vývoj tak podle bankovní rady celkově vede k potřebě dalšího významného snížení sazeb v letošním roce. Mělo by to podpořit zotavování ekonomiky. Na tiskové konferenci po dnešním jednání rady to uvedl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký a člen bankovní rady Tomáš Holub. Dodali, že všechna případná opatření měnové politiky mohou být přijata, kdykoliv to bude potřeba, a to i na mimořádném měnovém zasedání bankovní rady. O dopadu pandemie na globální ekonomiku ve čtvrtek jednali i lídři největších světových ekonomik. Země G20 na summitu prostřednictvím videokonference vyzvaly ke spolupráci v boji proti globální recesi.
Nidetzký upozornil na to, že v současné situaci se mění údaje tak rychle, že konkrétní čísla o možném vývoji ekonomiky nejsou přínosná. "Velmi dobře ale můžeme predikovat směr, který je nyní důležitější než čísla. A česká ekonomika vstoupí do období recese. Když se podívám na výhled růstu ekonomiky, tak na druhé čtvrtletí je to minus čtyři procenta," uvedl.
Podle Holuba je nyní v případě úrokových sazeb ČNB předčasné odhadovat, zda se dostanou až k nulové hranici. "Je třeba brát v potaz kurz koruny, který působí tím správným směrem. Ekonomiku budou podporovat i rozpočtová politika a propad světových cen ropy. Tenhle balík umožní ekonomice se zotavovat po zrušení karanténních opatření," uvedl na dotaz ČTK. Do té doby ovšem podle něj bude vliv všech opatření makroekonomické podpory omezený kvůli tomu, že je v ekonomice omezená poptávka. "Pak to ale bude působit proti tomu, aby ekonomika zabředla do dlouhodobé recese," dodal.
Na rozhodnutí ČNB kurz koruny podle Radima Krejčího z WOOD & Company v podstatě vůbec nezareagovala. Zásadní pohyb ale podle něj přišel až při tiskové konferenci ČNB. "Tomáš Nidetzký avizoval ochotu bankovní rady tlumit excesivní výkyvy kurzu koruny. To zapůsobilo na korunu jako jistá verbální intervence a česká měna posílila skokově o 20 haléřů na 27,23 Kč za euro," uvedl. Dodal ale, že posílení je omezeno avizovaným dalším snižováním sazeb ČNB.
Zároveň se dnes bankovní rada rozhodla snížit od letošního 1. dubna rezervu na ochranu úvěrového trhu na jedno procento z 1,75 procenta. V důsledku pandemie totiž podle ČNB nastane útlum ekonomické aktivity, který se s vysokou pravděpodobností nepříznivě promítne do kvality úvěrových portfolií bank. V současnosti je ale podle Nidetzkého kapitálová pozice domácího bankovního sektoru díky rezervám a dobrovolně drženému přebytku kapitálu robustní.
Rezervu by měly totiž banky vytvářet v době růstu úvěrů. Naopak při poklesu ekonomické aktivity doprovázené rostoucími úvěrovými ztrátami by měla být využita bankami pro krytí ztrát. Cílem je zabránit přenosu případných problémů finančních institucí do ekonomiky.
"Schopnosti bank financovat reálnou ekonomiku tak pomůže postupné uvolňování proticyklické kapitálové rezervy v kombinaci s odkladem výplaty dividend," uvedl dále Nidetzký. ČNB přitom podle něj očekává, že vedle bank se také pojišťovny a penzijní společnosti zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit jejich odolnost.
Rada ČNB dnes snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na jedno procento. Pro toto rozhodnutí hlasovalo všech sedm členů rady. Sazby snížila v reakci na očekávané dopady pandemie do ekonomiky ČR.
Zároveň rada uvedla, že je vedle dalšího snížení úrokových sazeb v případě potřeby připravena také přijmout opatření k řešení případných problémů s volnými finančními prostředky v českém finančním sektoru nebo reagovat na nadměrné výkyvy kurzu svými nástroji. ČNB dále informovala, že se bude i nadále pohybovat v mantinelech svého zákonného mandátu. "Bankovní rada je nicméně přesvědčena, že rozšíření množiny finančních nástrojů a přípustných protistran České národní banky by výrazně přispělo k udržení finanční stability," uvedl Nidetzký.
Vláda v pondělí schválila novelu zákona o ČNB, která rozšiřovala okruh institucí na finančním trhu, s kterými může banka obchodovat. Zároveň norma umožňuje, aby ČNB obchodovala s cennými papíry s delší splatností. Sněmovna ji ovšem odmítla projednat ve stavu legislativní nouze.
Lídři G20 varovali před hrozbou recese a vyzvali ke spolupráci
Saúdskoarabský král Salmán dnes vyzval lídry největších světových ekonomik G20, aby na pandemii způsobenou koronavirem reagovali efektivně a koordinovaně. K výzvě ke spolupráci se na summitu, který se konal prostřednictvím videokonference, připojil také čínský prezident Si Ťin-pching. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
"Musíme obnovit důvěru ve světovou ekonomiku," uvedl v úvodu král Salmán, který letos G20 předsedá. "Navzdory důležitosti reakcí jednotlivých zemí, je naší povinností posílit spolupráci a koordinaci ve všech aspektech přijatých hospodářských opatření," doplnil s tím, že je také nutné pomoci rozvojovým zemím, aby byly schopny lépe koronaviru a jeho následkům čelit.
Čínský prezident Si na videokonferenci zdůraznil, že státy by měly spojit síly v zavádění makroekonomických opatření, aby se zabránilo globální recesi v důsledku koronaviru. Zdůraznil, že stabilita globálního průmyslového dodavatelského řetězce musí být zachována, a vyzval členské země G20, aby snížily cla, odstranily překážky a usnadnily obchod. Uvedl také, že Čína zintenzivní dovoz a zvýší zahraniční investice. Podle jeho slov bude také i nadále vést proaktivní fiskální a obezřetnou měnovou politiku.
Americký prezident Donald Trump, ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron a další lídři G20 se dnes zúčastnili videokonference s cílem koordinovat boj s bezprecedentní hrozbou recese způsobenou dopadem pandemie na světovou ekonomiku.
Macron s Putinem podle Reuters hovořili o koordinaci repatriace občanů, o přepravě zdravotnických potřeb a opatřeních zavedených proti šíření koronaviru.
Pandemie koronavirem způsobeného onemocnění COVID-19 již významně zasáhla několik ekonomik G20, zejména pak Itálii, kde nemoci podlehlo už více než 7500 lidí.
Summit se uskutečnil poté, co americký Senát schválil balíček na podporu americké ekonomiky o výši 2,2 bilionu dolarů (55,4 bilionu Kč) a Německo se zavázalo, že dá na podporu ekonomiky jeden bilion eur (27,6 bilionu Kč), což je asi 30 procent hrubého domácího produktu. Česká republika kvůli pandemii zpětinásobila návrh rozpočtového deficitu na letošní rok z původních 40 miliard na 200 miliard korun.
Čtěte také: „Stálo by to biliony“. Schillerová přiznala právní změnu kvůli možnému odškodnění