Tři desítky míst v ČR hlasí povodňový stav. Vydatně má pršet i další dny

Tři desítky míst v ČR hlasí povodňový stav. Vydatně má pršet i další dnyAKTUALIZOVÁNO
Rožnov pod Radhoštěm Foto:

REPROFOTO: ČT24

Domov

Výstraha před povodněmi

Echo24

Na třech desítkách míst v Česku se dostaly hladiny toků přes noc do čtvrtečního rána na povodňový stav. Dopoledne se pak zvedly hladiny ještě na dalších čtyřech místech. Většina byla na nejnižším stupni povodňové aktivity, prvním ze tří, ale na třech místech se postupně hladiny dostaly až na třetí stupeň, tedy ohrožení. Voda na severu a východě Česka zaplavila silnice a sklepy. Za posledních 24 hodin napršelo do rána podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) třeba na návětří Jizerských hor a Beskyd až 100 milimetrů srážek, tedy 100 litrů vody na metr čtvereční.

Vydatně v Česku pršelo od středečního rána a na pěti místech v Česku se toky dostaly večer na nejvyšší stupeň povodňové aktivity - ohrožení. Během středečního večera hladiny všude opadly, ale v noci vystoupaly na povodňové stupně jiné řeky. Ráno tak byly po 05:00 na třetím stupni řeky Smědá na Liberecku a Bečva na Přerovsku.

Po 07:00 dosáhla třetího stupně také Olše v Českém Těšíně. Smědá i Bečva do 08:00 opadly na druhý stupeň, zatímco Olše se jako jediná řeka před 12:00 držela na třetím, a stoupala. Od dosažení třetího stupně Olše stoupla do poledne o více než půl metru. Meteorologové očekávají, že v Beskydech bude pršet až do večera.

Potíže způsobila velká voda například na Vsetínsku ve Zlínském kraji, kde voda zaplavila desítky domů v Ústí nebo Valašské Polance. Hasiči vyjížděli k vytopeným sklepům, ucpaným kanalizačním vpustím, poškozeným hrázím rybníků nebo stromům zachyceným u lávek a mostů. V Rožnově pod Radhoštěm, kde ve středu večer dosáhla Rožnovská Bečva třetího povodňového stupně, bylo třeba zavřít zaplavenou základní školu.

Mluvčí radnice Tomáš Gross ČTK řekl, že velké škody bude mít také pivovar a některé cesty jsou podemleté. "Město zdarma půjčuje vysoušeče a přistavuje kontejnery na úklid, protože na komunikacích je bahno," uvedl. V Ústí u Vsetína, kde byla ve středu Senice na třetím povodňovém stupni, začali odčerpávat voda ze sklepů. Zaplaveno tam bylo deset rodinných domů.

V sousedním Olomouckém kraji rozvodněné hladiny řek postupně klesají. Už ve středu večer u Ústí nedaleko Teplic nad Bečvou zaplavila voda hřiště a několik sklepů. Ve Špičkách na Přerovsku hasiči v noci pomáhali farmářům při přestájení dobytka do bezpečnějších objektů. Uzavřená je zaplavená silnice z Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku směrem na Kelč na Vsetínsku.

Hladiny vodních toků vystoupaly do čtvrtečního rána na povodňové stavy na skoro třech desítkách míst v Česku.
Hladiny vodních toků vystoupaly do čtvrtečního rána na povodňové stavy na skoro třech desítkách míst v Česku. Foto:

FOTO: Hasiči Olomouc

V severních Čechách se zase voda na Frýdlantsku vylila do luk a zaplavila dvě silnice třetí třídy. Ve Špindlerově Mlýně se vodohospodáři obávali, že přeteče krkonošská přehrada Labská. Kvůli rekonstrukci spodních výpustí má totiž výrazně omezený odtok. Ve středu od rána do večera se tak hladina v přehradě zvedla téměř o tři metry. Nakonec ale nádrž nepřetekla. V noci na čtvrtek hladina stoupla už jen o zhruba půl metru. Rozdíl mezi přelivem a hladinou byl ráno 1,2 metru.

Výstraha před extrémními srážkami platí podle ČHMÚ pro severovýchodní cíp Pardubického kraje, sever Olomouckého kraje a západní část Moravskoslezského kraje do čtvrtečního poledne a pro východní část Zlínského a Moravskoslezského kraje až do 18:00.

V severovýchodní části Zlínského kraje a východní části Olomouckého kraje také platí výstraha před nejvyšším stupněm povodňové aktivity, a to až do odvolání. Výstrahy před nižšími stupni povodňové aktivity, nebo silnými srážkami platí také v dalších oblastech zmíněných krajů a rovněž v Libereckém, Královéhradeckém a Jihomoravském kraji.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Volám všechny důchodce, jsem jeden z vás. Babišův PR tým se zaměřil na seniory

Stát může dál „šmírovat“. Ústavní soud odmítl zrušit uchovávání citlivých údajů

Související články