Ruský oligarcha si koupil EU občanství a Komise to odmítá řešit
POLITICKÁ ARÉNA
Ruský oligarcha Oleg Děripaska, který je pokládán za člověka blízkého Kremlu, si koupil občanství Kypru. Uvedl to list Kommersant s odvoláním na Centrum pro výzkum korupce a organizovaného zločinu. Informace, že Děripaska získal kyperské občanství, byla potvrzena i jeho mluvčím, což je alarmující předně v souvislosti s podezřením, že je zapletený v praní špinavých peněz a v dalších nelegálních a korupčních aktivitách.
Stejně jako ostatní ruští oligarchové, má i „hliníkový král“ Děripaska úzké vztahy s vedením země. Ty mu umožnily vybudovat obrovské průmyslové impérium a ovládnout ruský trh s hliníkem. Měl dobré vztahy s bývalou hlavou státu Borisem Jelcinem a má je i se současným prezidentem Vladimírem Putinem. To mu prakticky zajišťuje v Rusku beztrestnost.
Se získáním kyperského občanství může Děripaska nyní cestovat po celé Evropské unii bez víz a zároveň zde tak může provozovat své podnikatelské aktivity a rozšiřovat svůj politický vliv. Osobně v tom spatřuji velké bezpečnostní riziko, proto jsem se na tento případ dotázal Evropské komise a vyzval k řešení.
Vyhýbavá a alibistická odpověď komisařky Jourové
Podle EK, konkrétně odpovídala naše česká komisařka Věra Jourová (ANO 2011), je na každém členském státu, aby s náležitým ohledem na právo Unie stanovil vlastní podmínky pro nabytí a ztrátu svého občanství. Členské státy by měly svého výsadního postavení při udělování občanství využívat v souladu s mezinárodním právem a právem EU a v duchu čestné spolupráce s ostatními členskými státy.
Komise prý monitoruje programy udělování občanství investorům a jejich využívání. Aby mohla země EU udělit investorovi své občanství, musí mezi ním a daným státem existovat skutečná vazba. Jenže právě tady vidím problém, není mi totiž jasné, jaká je skutečná vazba mezi Kyprem a Olegem Děripaskou. Osobně si myslím, že se jedná o účelové získání možnosti volného pohybu po Evropské unii.
Evropská komise v odpovědi také dále napsala, že v případech obvinění z podvodu a trestné činnosti spojených s nabytím státního občanství, je na příslušných vnitrostátních orgánech, aby tato obvinění vyšetřily. Takové vyšetřování musí členské státy náležitě provést, mj. za použití ustanovení směrnice EU o předcházení využívání finančního systému Unie k praní peněz.
Odpověď mě jednoduše neuspokojila. Je vyhýbavá, povrchní, alibistická a vlastně se nezabývá jádrem problému, že se po území Evropské unie může bez jakýchkoliv víz a omezení pohybovat pochybný člověk. Prostě obecné konstatování, jak to s udělováním občanství je a absolutně žádná snaha to prověřit a nějak řešit, tedy žádné „podáme podnět Kypru na prošetření“. Velice zvláštní, předně vzhledem k tomu, že jinak od Komise často slýcháváme o nebezpečnosti Ruska a všichni jsou vyzýváni k opatrnosti. Když ale dojde na lámání chleba, strčí Komise hlavu do písku. Takto důvěru lidí v EU opravdu neobnovíme.