Meteorologové vyvraceli konspirace, sociální sítě zaplavily obrázky podivných kruhů z radarů
DIVNÉ KRUHY
Na Facebooku a Twitteru se objevily snímky z meteorologických radarů, na nichž jsou vidět „záhadné kruhy“. Ty podle některých uživatelů znamenají mimo jiné i to, že si devastující tornádo na Moravě přivolala česká vláda, nechyběly ani další teorie, které poukazovaly na to, že počasí je ovládáno různými organizacemi. Vysvětlení podal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který uvedl, že se jedná o naprosto běžný jev, který se na radarech může objevit.
Lidé na sociálních sítích uvádějí, že v místech, kde se na radaru objevily kruhy, zaznamenaly ve stejné době například zvýšený počet přeletů letadel. Podle jiných ovlivňují počasí například takzvané chemtrails či někdejší Vysokofrekvenční aktivní aurorální výzkum (HAARP), který zkoumal ionosféru a byl už před lety zastaven. Lidé se v diskusích na internetu například také domnívají, že různé organizace včetně těch vládních jsou schopny aktivně měnit stav počasí.
Jednou z osob, které se nad podivnými kruhy pozastavily, patřila například zpěvačka Ilona Csáková, která se od začátku pandemie koronaviru velmi kontroverzně vyjadřuje k nastalé situaci a přichází s často velmi přitaženými teoriemi. „Divné kruhy! Kdo ví, co jsou ty prazvláštní kruhy zachycené aplikací meteoradar včera ve 22:00? Včera mimo jiné byla silná bouřka i na Karlštejnsku, kde bylo 130 domácností do rána bez proudu a některé pořád bez proudu jsou,“ napsala Csáková. „Co na to ČHMÚ? Bouřky a brutální krupobití proběhlo i v Německu. Které další země jsou v pořadí? Třeba Maďarsko?“ ptala v facebookovém příspěvku zpěvačka, která má přes 23 tisíc sledujících.
Český hydrometeorologický ústav ale přišel s velmi jednoduchou odpovědí, proč se kruhy na záběrech z radaru objevily. „Jedná se o artefakt způsobený tím, jak radar měří a jak jsou jeho data následně zpracována,“ napsal ČHMÚ. „Radar není schopen proměřit veškerá místa v atmosféře, ale místo toho provádí opakovaná měření na několika kuželových řezech atmosférou (v našem případě 12 kuželových řezů – měření na fixních elevačních úhlech). Mezi těmito řezy však zůstávají „mezery“ pro radar neviditelné. Pro tyto neviditelné oblasti získáváme informace z měření okolních hladin,“ uvedl ČHMÚ a v rozsáhlém příspěvku vyvrátil konspirační teorie.
„Tento úkaz je možné nejčastěji pozorovat u velkoprostorových srážek, kdy je takto detekován tzv. bright-band oblast zvýšené odrazivostí v hladině tání ledových krystalků). To je i dnešní uváděný příklad,“ napsal ČHMÚ.