Největší tvor jurské doby? V Africe nalezli obrovského dinosaura
Úsvit gigantů
Mezinárodnímu vědeckému týmu se povedl fascinující objev. V Jihoafrické republice nalezl zkamenělinu dosud neznámého dinosauřího druhu, který žil na Zemi v období spodní jury, tedy asi před 200 miliony lety. Druh pojmenovaný jako Ledumahadi mafube mohl být se svými čtyřmi metry výšky v pánvi a hmotností o dvanácti tunách vůbec největším suchozemským tvorem své doby.
Ledumahadi mafube patří mezi tzv. sauropody, tedy do skupiny velkých býložravých dinosaurů, mezi které patřil například známější brachiosaurus či camarasaurus. Ačkoliv nově objevený druh není největším sauropodem, jaký kdy žil, mohl být největším ve své době. Zmíněný brachiosaurus žil až o 50 milionů let později.
Nález vědcům poskytuje nový pohled na vývoj obrovitých dinosaurů. „První věcí, která mě na tomto zvířeti zarazila, byla neskutečná robustnost jeho kostí v končetinách,“ cituje server ScienceDaily.com vedoucího výzkumu Blaira McPheeho. Upozorňuje, že končetiny tohoto typu dinosaurů bývaly obvykle útlé, u ledumahadiho jsou však nebývalé silné. „To naznačuje, že cesta ke gigantismu u sauropodomorfů nebyla přímočará, ale že způsob, jakým se tato zvířata vypořádávala s jedením a pohybem, byl mnohem dynamičtější,“ doplňuje vědec s tím, že nový druh se podle všeho pohyboval po čtyřech. Tým při univerzitě v Witwatersrandu informace o svém nálezu uveřejnil prostřednictvím vědeckého časopisu Current Biology.
Ledumahadi mafube žil v oblasti dnešní jižní Afriky, přičemž oblast byla v období rané jury ještě součástí superkontinentu Pangea. Jako důkaz celistvosti tehdejší pevniny slouží i příbuznost nového sauropoda s dinosaury, kteří ve stejnou dobu žili v oblasti dnešní Argentiny. „Ukazuje to, jak snadno mohli dinosauři přejít z Johannesburku do Buenos Aires,“ doplnil člen vědeckého týmu, paleontolog Jonah Choiniere.
Radost z nálezu neskrýval ani jihoafrický ministr pro vědu a technologie Mmamoloko Kubayi-Ngubane, podle něhož fosílie dokládá význam tamní paleontologie pro celý svět. „Nejenom, že naše země představuje kolébku lidstva, ale máme zkameněliny, které nám pomohou porozumět vzestupu gigantických dinosaurů,“ nechal se slyšet Kubayi-Ngubane.