Největší armádní zakázka. Vláda Metnarovi posvětila nákup BVP za 50 miliard

ARMÁDNÍ TECHNIKA

Největší armádní zakázka. Vláda Metnarovi posvětila nákup BVP za 50 miliardNOVÉ
Ministr obrany Lubomír Metnar Foto:

FOTO: Armáda ČR

1
Domov
Sdílet:

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) informoval vládu o nákupu pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za více než 50 miliard korun. Novinářům po jednání vlády řekl, že výběr dodavatele bude postupovat formou vícekolové zakázky. Vládě předložil i další miliardové zakázky na nákup obrněnců Titus, ručních zbraní a mobilních radiolokátorů MADR.

Nákup 210 BVP bude podle dostupných informací největší zakázkou v historii Česka. Smlouvu chce ministerstvo obrany podepsat v srpnu 2019. Metnar řekl, že termín považuje za realistický. Poznamenal, že už dříve byl vytvořen jedenáctičlenný tým, který na tendru pracuje. Ministr se domnívá, že zakázka je připravena dobře.

Předpokládaná hodnota zakázky bez životního cyklu a případné opce činí podle ministerstva obrany 42,7 miliardy korun bez DPH, tedy více než 50 miliard korun s DPH.

Úřad nyní oficiálně osloví čtyři výrobce, aby předložili své nabídky. Nová BVP by české armádě mohly dodat firmy BAE Systems, General Dynamics European Land Systems (GDELS) nebo společnosti PSM a Rheinmetall Landsysteme. Mezinárodní firma BAE Systems vyrábí ve Švédsku vozidlo CV90, nadnárodní GDELS nabízí španělsko-rakouský projekt Ascod. Německá firma Rheinmetall Landsysteme by chtěla uspět s vozidlem Lynx a německé konsorcium PSM, tedy společný podnik společností Krauss-Maffei Wegmann a Rheinmetall Landsysteme, nabízí bojové vozidlo Puma.

Náčelník generálního štábu Aleš Opata v tiskové zprávě uvedl, že modernizace armády je nezbytná a patří mezi priority. „Bojové vozidlo pěchoty je klíčový projekt, který určí moderní ráz armády na desítky let dopředu a zajistí techniku, která odpovídá 21. století. Jsme ovšem teprve na začátku dlouhého procesu, který je nutné dotáhnout do konce,“ poznamenal.

S uzavřením smlouvy na nová BVP bude ministerstvu pomáhat externí právní kancelář. Zakázku na její pořízení ministerstvo nedávno zrušilo. Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se přihlásilo šest právních firem, proti výsledku se jedna z nich odvolala. I když ministerstvo námitky nepřijalo, jeho kontrolní orgány rozhodly o zrušení výběrového řízení. „To bude s upravenými kritérii vyhlášeno znovu,“ dodal Pejšek.

Vládě Metnar předložil informace také o změně dodavatele 62 obrněných vozidel Titus asi za 5,52 miliardy korun bez DPH včetně pětileté servisní podpory. O nákupu Titusů už vláda v minulosti jednala, zakázka měla být zadána společnosti Tatra Export. Firma ale nezískala bezpečnostní prověrku. Ministerstvo proto v srpnu rozhodlo, že se dodavatelem stane firma Eldis Pardubice s.r.o. Obě společnosti patří do konsorcia Czechoslovak Group. Smlouvu chce ministerstvo uzavřít v dubnu, vozidla by vojáci měli dostávat v letech 2020 až 2025.

Ministři také dostali informaci o chystané rámcové smlouvě s Českou zbrojovkou Uherský Brod na nákup až 34 000 ručních zbraní za 2,1 miliardy korun bez DPH. Pořídí především 14 000 nových útočných pušek Bren a 20 000 pistolí. Zbraně z České zbrojovky používá česká armáda už nyní, od roku 2010 jich nakoupila téměř 40 000.

„Prioritou mou i této vlády je neustále posilovat bezpečnost a obranyschopnost České republiky. To zajistí jedině dotažení důležitých vyzbrojovacích projektů a mezi ně ty předkládané bezesporu patří,“ uvedl Metnar v tiskové zprávě. Dodal, že předložené zakázky spojuje také významné zapojení domácího obranného průmyslu. „Firma Eldis je z Pardubic, Česká zbrojovka z Uherského Brodu. Velké zapojení české strany vyžadujeme i u nových BVP, chceme pro státní podnik VOP licenci na jejich výrobu, servis i modernizaci,“ podotkl.


Čtěte dále: Metnar zrušil třímiliardovou zakázku na radary. Izrael osloví napřímo

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články