Nechte mě stavět, píše zastupitelům podnikatel. Jinak hrozí pokuta 5 miliard
Spor o pozemky v Benicích
V Praze chybí tisíce bytů, ceny rostou a nabídka zdaleka neodpovídá poptávce. Přesto se nestaví, ani když se může. Je to případ letitého sporu o pozemky v Benicích u Prahy. Byty a domy na koupených pozemcích chce stavět švýcarský investor Sebastian Pawlowski. Kvůli změně územního plánu ale nemůže. Pawlowski se státem rozjel i arbitrážní řízení o ušlý zisk, žádá pět miliard korun. Nyní píše pražským zastupitelům, aby ho stavět nechali.
Pozemky mají dnes status nezastavitelného území, v jejich blízkém okolí se přitom staví nebo stavělo. „Má-li hlavní město Praha postupovat s péčí řádného hospodáře, je povinno tyto pozemky vymezit jako zastavitelné území, neboť v opačném případě bude škoda způsobená vlastníkovi pozemků i nadále narůstat,“ píše pražským zastupitelům Pawlowského advokát Jan Havlíček v dopise, který má redakce Echo24 k dispozici.
Zařazení pozemků do zastavitelného území nic nebrání a došlo by tak ke zmírnění škod, které byly způsobeny nezákonným postupem pražského zastupitelstva, dodává Jan Havlíček. V Praze nyní vzniká nový metropolitní plán, ke kterému se vyjadřovaly jednotlivé městské části i veřejnost včetně Pawlowského. Metropolitní plán totiž s převedením jeho pozemků do zastavitelného území nepočítá.
Okolí pozemků, o které se vede spor, přitom pro bydlení určeno je, upozorňuje švýcarský investor s odkazem na okolní výstavbu. Například developerská společnost Vivus nedávno dokončila byty nedaleko od Benic u Uhříněvsi. V nedalekých Pitkovicích stavěl největší český rezidenční developer Central Group a přímo v Benicích realitní společnost CPI Property Group.
Místo výstavby prostor pro zeleň
Pozemky zakoupil Pawlowski ještě jako pole v roce 2007, ale o tři roky později došlo na dřívější návrh městské části Praha-Benice k jejich změně na stavební pozemky. Po dalších dvou letech však Benice otočily, změnu územního plánu napadly u Městského soudu v Praze a uspěly. Podle advokáta Havlíčka tak městská část Benice učinila nepředvídatelně, účelově a ve zlé víře. Nejvyšší správní soud tehdy potvrdil, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná, a to kvůli pochybení při projednávání změny. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu.
Pawlowski, respektive jeho švýcarská společnost Pawlowski AG, proto zahájila kvůli neuskutečněné investici arbitráž proti Česku, kterou nyní řeší Středisko pro řešení investičních sporů při Světové bance, a jako náhradu škody za zmařené investice nyní žádá pět miliard korun. Částku oproti dřívějšku zvýšila a určila známá znalecká kancelář Alix Partners. Pawlowski po Česku nejdříve žádal mimosoudně 2,6 miliardy korun, ale ministerstvo financí jeho nárok odmítlo. Požadovaná částka navíc kvůli úrokům stále narůstá. Pawlowski ze zmařené investice viní i tehdejšího pražského primátora za TOP 09 Tomáše Hudečka. Podle investora se dopustil nepravdivých tvrzení a účelové manipulace.
O případu psal Pawlowski už dvakrát pražské primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). Ta Pawlowskému dosud dle advokáta Havlíčka neodpověděla.