Smažte si aplikaci TikTok, je nebezpečná, vyzývají Piráti
ČÍNSKÁ APLIKACE
Zábavné tanečky, či krátká vtipná videa. Aplikace TikTok na první pohled působí jako nevinná zábava pro děti či dospívající. Stále častěji se však po celém světě objevují varovné hlasy, které upozorňují, že čínská vláda může díky aplikaci získávat od uživatelů údaje. Různé státy již o omezení aplikace uvažují, patří mezi ně například USA, vyšetřována je také Evropskou unií. Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa vyzývá lidi, aby si problematickou aplikaci raději smazali.
TikTok, který vlastní a vyvíjí čínská firma ByteDance, se v posledních pár letech stal oblíbeným nástrojem zejména mezi mladší generací uživatelů. Aplikaci si po celém světě stáhlo už přes dvě miliardy uživatelů a TikTok svým strmým vzestupem zaskočil tradiční sociální sítě a aplikace jako Facebook, Twitter nebo Snapchat. Formát příspěvků na TikToku (tedy krátká vtipná nebo zajímavá videa) přitahuje pozornost především dětí. Jen v České republice podle průzkumu Centra PRVok TikTok využívá více než čtvrtina dětí, nejčastěji ve věku 10–12 let.
V Česku se stal velkým kritikem čínské aplikace pirátský europoslanec Mikuláš Peksa. „Existují důkazy, že soukromá data milionů uživatelů z Tik Toku míří přímo do Číny. V posledních týdnech zakázala TikTok Indie, schyluje se k tomu v USA a je vyšetřován v EU. Proč je důležité to řešit? Jen v České republice podle průzkumu Centra PRVok TikTok využívá více než čtvrtina dětí, nejčastěji ve věku 10–12 let. Vážné nebezpečí je v možnosti vzdáleného spuštění binárních souborů, které TikTok při svých updatech využívá,“ napsal na Facebook.
Vysvětlil, v čem je podle něj aplikace nebezpečná. „Mezi data, která TikTok monitoruje, patří: údaje o zařízení (typ CPU, hardware ID, místo na disku, využití paměti…), údaje o dalších nainstalovaných aplikacích (včetně těch již smazaných), síťové informace (IP a MAC adresy zařízení a routeru, název WiFi), jestli je zařízení spuštěné s rootovskými oprávněními, nebo pravidelný GPS ping. Problém také představuje neautorizované odesílání dat, které popsali někteří uživatelé. Ti se setkali s tím, že z jejich zařízení TikTok odesílal biometrické údaje pořízené z videí na čínské servery. To se dělo ještě předtím, než uživatel video sdílel nebo jen uložil,“ uvedl.
Přesto ale Piráti nechtějí nijak tlačit na českou vládu, aby aplikaci zakázala. „Obecně dáváme přednost osvětě před zákazy, nejlepším řešením by bylo prostě platformu opustit a nevyužívat. Z pohledu státu je v tomto konkrétním případě především nutno důsledně vynucovat směrnici o ochraně osobních údajů, stávající evropská legislativa poskytuje silné nastroje, ale je třeba je využívat,“ uvedl Peksa pro Echo24.
Trump dal TikToku ultimátum, aplikaci by mohl převzít Microsoft
Čínská společnost ByteDance začala předběžně jednat s technologickou firmou, která by zajistila, aby její aplikace TikTok mohla dál fungovat ve Spojených státech. S odvoláním na interní dopis zaměstnancům to v pondělí uvedla agentura Reuters. ByteDance neupřesnila, o jakou firmu jde, zájem o tuto aplikaci pro sdílení krátkých videí ale vyjádřila americká společnost Microsoft. Prezident Donald Trump potvrdil, že případná dohoda musí být sjednána do 15. září, jinak aplikaci TikTok v USA zakáže.
Pokud se Microsoft dohodne, mohla by současná podoba odvětví sociálních sítí projít zásadní změnou, ale patrně by se také ještě více zhoršily vztahy mezi USA a Čínou.
Trump uvedl, že by neměl námitky, kdyby aktivity TikToku převzal právě Microsoft, kupcem by podle něj ale mohla být i jiná americká firma. Prezident rovněž prohlásil, že transakce musí přinést americkému ministerstvu financí spoustu peněz. Zatím však není jasné, jakou by tento finanční přínos měl mít podobu, napsala agentura Reuters.
Trump v pátek oznámil, že plánuje aplikaci TikTok zakázat v USA. Zdůvodňuje to obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Nejnovější vývoj představuje změnu Trumpova názoru, ještě v pátek totiž prezident odmítal myšlenku na prodej aplikace Microsoftu. Po osobním setkání s šéfem Microsoftu Satyou Nadellou však firma v neděli oznámila, že bude pokračovat v jednání o koupi TikToku a že chce dohodu uzavřít do 15. září.