Antigenní testy ve školách budí rozpaky. „Výsledek je nejasný a stojí hromadu peněz“
TESTOVÁNÍ ŠKOLÁKŮ
I když se část dětí vrátila konečně do školních lavic s podmínkou antigenního testování, tak se stále objevují otázky a pochybnosti. Ty míří zejména na to, zda jsou antigenní sady značky Lepu a Singlcean dostatečně průkazné. První kolo testování totiž přineslo jen malých záchyt pozitivně nakažených dětí. Kritikou tak nešetří zejména opoziční strany ale také například starosta Prahy 9 Tomáš Portlík (ODS), který rozjíždí na náklady městské části přesné PCR testování.
Hlasy pro používání spolehlivých PCR testů ještě zesílily poté, co vyšly výsledky prvního antigenního testování. V Praze například bylo otestováno 35 729 žáků, přičemž nákaza vyšla pozitivně u 15 z nich. Z 13 264 otestovaných zaměstnanců pak vyšlo pozitivně pouze 5 lidí. Podle pražského radního Víta Šimrala (Piráti) je potřeba probrat další postup, jak žáky testovat. Dojít totiž může k tomu, že nikdo neví, zda děti mají bezpříznakové průběhy a antigenní testy je nezachytí, nebo děti nakažené skutečně nejsou.
Podobné výsledky také hlásil náměstek jihočeského hejtmana Pavel Klíma. „20 834 testů žáků, z toho bylo 12 pozitivních. Dále bylo provedeno 9 080 testů zaměstnanců, z toho 2 pozitivní,“ uvedl Klíma.
I kvůli malému záchytu nakažených se častěji hovoří o zavedení PCR testů, na které se například chystají na Praze 9 pod vedením starosty a šéfa pražské ODS Tomáše Portlíka. Už ve středu se rozjíždí obdobné testování u školek, kde by výsledky měly být do druhého dne. Sám Portlík se nechce dostat do situace, kdy kvůli nekvalitním antigenním testům dojde k tomu, že se školy znovu uzavřou a děti se znovu vrátí na distanční výuku domů.
„Proto se snažíme rozjet PCR testování. Pro nás je to také nepříjemné, protože kličkujeme v nařízeních ministerstva školství, vytváříme si vlastní organizaci a navíc to děláme bez finanční pomoci státu,“ řekl pro Echo24 Portlík.
Přitom podle něj je otázka peněz již bezpředmětná, protože při metodě poolovaní se cena PCR testů sráží na 400 korun a méně. Při pondělním antigenním testování se pak některé testy musely opakovat, a tak docházelo k větším nákladům. „Test je zhruba za 70 korun, testuje se s nimi dvakrát týdně a kvůli neprůkazným výsledkům se to může vyšplhat až k 200 korunám. Skutečně ztrácíme čas, kdy testujeme testy s necelou 70 procentní přesností místo 100 procenty,“ řekl dále Portlík.
Ten také dodává, že celé testování místo jasného závěru skončilo jedním velkým otazníkem. „Nevíme, jestli tomu máme věřit. Výsledek je tedy nejasný, stál velké množství peněz, úsilí a logisitické přípravy,“ dodal Portlík, který metodou PCR poolovaní začne testovat žáky po celé Praze 9.
S touto metodou souhlasí i předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý, podle kterého se jedná o velmi dobrou aktivitu. Ten za problémem ale nevidí cenu, ale zdravotnickou kapacitu. „Tady je velký rozdíl mezi samovyhodnocováním a PCR testy, které musí jít do laboratoře. Třeba poolováním se dá ušetřit, takže si myslím, že se dá dojít ke stejné ceně jako u antigenních testů. Navíc by se odebíraly jen jednou za týden a ne dvakrát. Největší limit je ale v kapacitě odběrových center,“ řekl pro Echo24 Černý.
Černý je ředitelem Masarykovy základní školy v pražských Klánovicích, která se kromě antigenních testů zapojila i do pilotního projektu odběrů PCR testů.
K testování se vyjadřovaly i politické strany, které kritizují ministerstvo školství. Zejména lidovci a Občanská demokratická strana požadují, aby se testování zaměřilo na testy PCR. „Nevidíme důvod pro to, aby zůstaly zavřené lesní školky, dětské skupiny, chceme návrat středoškoláků k praktické výuce a požadujeme také větší návrat vysokoškoláků na univerzity,“ řekl místopředseda ODS Martin Baxa, který také zmínil Portlíka a jeho snahu o testování žáků přesnějšími testy. „Ministerstvo už tedy nemusí nic zkoušet, víme, že to funguje, a my od vlády chceme jen to, aby zajistila úhradu PCR testů,“ dodal Baxa.