„Zlaté doly přebrali Rusové.“ Wagnerovce financují těžaři zlata a diamantů z Afriky
WAGNEROVCI V AFRICE
Ruská žoldnéřská Wagnerova skupina je údajně z velké části financována skrze drancování přírodních zdrojů a nerostných surovin v Africe. Válečné aktivity Wagnerovců jsou placeny z výnosů středoafrických těžařů zlata, stříbra a diamantů, tvrdí Spojené státy. O financování polovojenské skupiny s úzkými vztahy na ruského prezidenta Vladimira Putina informuje magazín Africa Bussines s odkazem na mezinárodní skupinu investigativců European Investigative Collarobrations (EIC).
Na zjištění se také zásadně podílel portál All Eyes on Wagner, který sleduje globální vliv a aktivity Wagnerovy skupiny. Kromě finančního zákulisí žoldnéřské skupiny, tak investigativní žurnalisté ukazují na to, že Wagnerovci nabízí „soukromé bezpečnostní služby“ mimo jiné ve Středoafrické republice, Mali či Súdánu. Výměnou za „bezpečnost v zemi“ ale Wagnerovci požadují „výhradní práva na těžbu zlata a diamantů ve strategických oblastech“.
Americká velvyslankyně při OSN Linda Thomas-Greenfieldová obvinila Wagnerovu skupinu z „nelegálního získávání přírodních zdrojů“. Není to problém pouze chudých zemí, které díky tomu přichází o finance, ale také pro Ukrajinu a další země, kde žoldáci působí. Wagnerovci díky tomu financují Putinovu válečnou mašinerii a získávají exkluzivní práva na těžbu nerostných surovin a přírodních zdrojů jako je zlato, stříbro, diamanty, ropa nebo plyn.
„Neoprávněně nabyté zisky sponzorují moskevské války v Africe, na Blízkém východě a na Ukrajině. Wagnerovci zneužívají státy, které si je najímají a kterým platí ve zlatě, diamantech, dřevě a dalších přírodních zdrojích,“ prohlásila Thomas-Greenfieldová na zasedání o nelegální těžbě v Africe s tím, že je to „jejich klasický obchodní model“.
V afrických státech, kde žoldnéři působí, se také mluví o četných útocích na těžaře. Jenom mezi letošním březnem a červnem měli Wagnerovci na svědomí kolem 500 mrtvých těžařů a střílejí na všechny bez rozdílu, ničí vybavení a obydlí pracovníků. „Pohřbívali jsme více než 20 lidí do masového hrobu. Zlaté doly přebrali Rusové,“ řekl jeden ze svědků pro britský deník The Guardian.
Wagnerovci obchodují se dřevem za 890 milionů dolarů
Zpráva také uvádí, že Wagnerovci podnikají v lesním hospodářství ve Středoafrické republice. Polovojenská skupina založená Putinovým blízkým přítelem a oligarchou Jevgenijem Prigožinem má údajně vlastnit přes 186 000 hektarů lesa v oblasti Konžské pánve a obsahuje jedny z největších nezastavěných ploch deštného pralesa na světě.
Revenues from vast concessions of tropical rainforest in the Central African Republic signed over to a company linked to the #WagnerGroup could amount to hundreds of millions of dollars, according to a report from @alleyesonwagner. Read our synopsis. https://t.co/FMVFKO9xE0
— African Business Magazine (@AfricanBizMag) October 3, 2022
Obchodní společnost Bois Rouge, která lesy ve Středoafrické republice spravuje a obchoduje se dřevem, vede místní podnikatelka a byla založena v březnu 2019. Informace EIC ale poukazují na dřívější registraci firmy, která poukazuje na ruskou společnost prodávající dřevo ze střední Afriky, kterou zastupovali dva ruští občané. Ruští obchodníci z oblasti už dřevo vyváží a obchodní licence jim v dalších 30 letech umožňuje vytěžit téměř 186 tisíc hektarů lesa. To potvrzují také fotografie z lesa, kde pracují téměř výhradně bílí těžaři s ruskou technikou.
„Ačkoli nemůžeme jít ve vyšetřování těchto dvou osob v otevřených zdrojích dále, získáváme další důkazy o tom, že Bois Rouge je spíše ruská než africká. Na fotografiích od EIC je vidět mnoho bílých mužů pracujících pro Bois Rouge s technickým vybavením z Ruska,“ píše server African Bussines s tím, že povolení k těžbě bylo vystaveno chvíli poté, co byly v několika tamních městech zahájeny četné vojenské operace Středoafrické vládní armády a Wagnerovců s cílem odstranit povstalecké ozbrojené skupiny.
Potenciál příjmů z těžby by mohl dosáhnout přes 890 milionů dolarů. „Vývoz a prodej dřeva by mohl být pro Prigožinovu společnost výnosným podnikáním a způsobem, jak vrátit hotovost do sankcionovaného Ruska,“ doplňuje zpráva EIC. Wagnerovci působí v řadě afrických zemích, kde se kromě bezpečnostních aktivit věnují ropnému, plynárenskému a těžebnímu průmyslu.
Wagnerovci ale nejsou jedinou soukromou vojenskou armádou, která v Africe působí. Vedle dalších ruských soukromých ozbrojených skupin je to celá řada čínských kontraktorů, Jihoafročanů ale i západních soukromých armád.