Premiér chce stavět vládní čtvrť v Letňanech, nabízí nepotřebný zámek. Praha je skeptická
úředníky do Letňan
Plány na možné přesunutí několika tisícovek úředníků mimo historické budovy v centru města tento týden znovu oživil premiér Andrej Babiš. V dopise, který zaslal pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi, navrhuje spolupráci státu a metropole v otázce možného poskytnutí pozemků v Letňanech. Vhodným řešením by podle premiéra byla výměna 16 městských pozemků za zámek ve Veleslavíně. Primátor však možnost takové dohody dlouhodobě odmítá.
Plán na zřízení jednotné vládní čtvrti představil Andrej Babiš poprvé v roce 2016. Jako tehdejší ministr financí kritizoval umístění budov ministerstva v centru města. Své představy premiér nyní obnovil a na sociální síti uvedl, jak si spolupráci s městem, které část pozemků v Letňanech vlastní, představuje.
„Navrhuji výměnu, která vyřeší potřeby města i státu: 16 pozemků v lokalitě Letňan o výměře 354 tisíc metrů čtverečných za cca 350 milionů Kč, za areál Veleslavína. V dražbě byl za vyvolávací cenu 382 milionů,“ navrhuje premiér způsob, jakým by se stát mohl s městem v daném případě vypořádat.
Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), který se k možnému vzniku vládní čtvrti staví skepticky dlouhodobě, je však taková změna pro město nevýhodná. „Monotematické čtvrti jsou obecně problém, protože to generuje významné navýšení dopravy, protože musíte přepravovat lidi mezi těmi administrativními a rezidenčními čtvrtěmi, ráno jedou tam, odpoledne zpátky,“ uvedl primátor pro deník Echo24.
„Optimální pro Prahu by bylo spíše dosáhnout bezúplatného převodu, protože se jedná o to, že Praha chce areál zámečku využít k obecně prospěšným účelům, což je jedna z podmínek bezúplatného převodu,“ doplnil Zdeněk Hřib.
Výměnu pozemků radní neodmítají
Podle premiéra by stát směnou ušetřil za nájmy budov v centru města i údržbu historických budov v majetku státu. Náklady na vybudování komplexu by podle premiéra měly dosáhnout 10 miliard korun. „Zjednodušený výpočet návratnosti 5 let: náklad 10 miliard výstavba – 7,5 miliard příjem z prodeje uvolněných budov a dále roční úspora 0,5 miliard,“ uvedl premiér. Přesun by se dle něj měl týkat přibližně čtvrtiny všech ministerských úředníků.
Skeptičtí k finanční otázce projektu jsou kromě primátora i další představitelé radnice. „Samozřejmě je vždy lepší, když veřejná budova sídlí ve vlastním objektu a neplatí komerční nájem,“ uvedl Jiří Pospíšil s tím, že většina ministerstev v České republice sídlí ve své budově.
„Pro nás je důležité, jak by projekt konkrétně vypadal. My jsme k tomu projektu zdrženliví. Trochu se obávám, aby nedošlo k obrovským investicím v řádu miliard korun, které povedou jenom k tomu, že se přemístí úřady z jedné části Prahy do druhé části Prahy,“ uvedl pro deník Echo24 předseda zastupitelů koaličního uskupení Spojené síly pro Prahu. „Nebráníme se té debatě, ale chceme vidět konkrétní čísla,“ dodal předseda TOP 09. „Nebráním se jakékoliv transakci, ale musí být výhodná pro Prahu,“ uvedl Pospíšil.
„K tomu projektu vládní čtvrti jsem celkem skeptický. Určitě to ale budeme projednávat, protože víme, že ten zájem ze strany státu je velký, aby něco takového vzniklo. Stát má samozřejmě také možnosti, jak by mohl vyjít vstříc městu s nějakými státními pozemky,“ uvedl pro deník Echo24 radní Adam Zábranský (Piráti) s tím, že preferuje využití současných administrativních budov.
Je zapotřebí ucelená koncepce, zní z opozice
Kromě dlouho diskutovaného plánu na přesunutí části ministerských budov do Letňan byla ve hře také další místa v Praze. Již dříve navrhoval Institut plánování a rozvoje variantu, která by vládní budovy přesunula z centra města do administrativního komplexu v Holešovicích. To však kritizoval například předseda koaličního hnutí Praha Sobě Jan Čižinský. Přesun není na pořadu dne ani podle současného náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (Spojené síly pro Prahu). „My jsme na IPR říkali, že si myslíme, že taková věc nemá být monofunkční, že má být součástí nějakého přirozeného města, kde je bydlení, práce nebo obchody. A navrhovali jsme, že by to bylo lepší v oblasti nádraží Holešovice,“ uvedl pro Echo24 náměstek. Z dosud zveřejněných plánů zatím není zřejmé ani to, kterých konkrétních budov by se přesuny dotkly.
Na nejasné plány toho, která ministerstva by do projektu spadala, upozorňuje také opozice. „Kdybychom se bavili o nějaké ucelené koncepci, že by se opravdu úřady vystěhovaly z těch starých historických budov, které jsou zaprvé neadekvátní, a zadruhé by měly být v rámci historického centra využity úplně jinak, tak je to určitě k diskuzi. Pokud by se měla řešit jen nějaká dílčí část těch problémů, tak je to nesmysl,“ uvedla pro deník Echo24 předsedkyně zastupitelů ODS Alexandra Udženija.
Záměr přesunu ministerstev v zastupitelstvu dlouhodobě podporují zastupitelé Babišova hnutí ANO. „My jsme tento záměr podporovali už v minulém funkčním období, protože to má svoji ekonomiku, má to svoji logiku,“ uvedl pro Echo24 předseda zastupitelů opozičního hnutí Patrik Nacher.
Někteří z poslanců hnutí STAN přišli také s další možností, kam úředníky přestěhovat. Poslanecký návrh počítal s tím, že by se se část úředníků přesunula z Prahy do jednotlivých krajských měst. Plán se však s největší pravděpodobností úspěchu nedočká. Nesouhlas se stěhováním jednotlivých úřadů a ministerstev do Pardubic či Karlových Varů vyjádřili sami úředníci, ve středu možnost přesunutí úřadů nepodpořila vláda, více píšeme zde.