porážka úřadujícíh mistrů světa

Báječný český večer. Hokejisté porazili po výtečném výkonu mistry světa ze ŠvédskaNOVÉ 1

Historicky největší výhrou 5 : 2 nad Švédy vstoupili čeští hokejisté do mistrovství světa v Bratislavě. Obhájce titulu porazili i díky dvěma gólům Jakuba Vrány, který odehrál vůbec první zápas v seniorské reprezentaci. S předstihem si tedy splnili cíl porazit jednoho z hlavních favoritů základní skupiny. Úspěch proti Švédům dává národnímu týmu naději, že může v základní skupině skončit do druhého místa.

Vrána oslavil debut v národním týmu gólem už po necelých dvou minutách. Švédové pak zaznamenali obrat, když se mezi střelce zapsali v úvodu druhé části Patric Hörnqvist a Oskar Lindblom, ještě do druhé přestávky ale vyrovnal Dominik Kubalík. Vítězný gól dal útočník Michael Frolík, pak se podruhé trefil Vrána a při power play Švédů Jan Kovář.

Dalším soupeřem svěřenců Miloše Říhy, jenž prožil premiéru na MS v pozici hlavního kouče, bude v sobotu od 20:15 Norsko, které v dnešním odpoledním utkání podlehlo Rusku 2:5.

Češi nastoupili s Bartošákem v brance, sedmi zadáky a 11 útočníky. A v úvodní dvacetiminutovce na turnaji favorita přehrávali. Na střely mezi tyče vyhráli 12:7, ale především si vypracovali několik dobrých šancí. Už po 115 vteřinách znejistěl Švédy gólovou ranou bez přípravy Vrána, jemuž nabil Kubalík.

V šesté minutě Rutta bombou těsně minul pravou tyčku. Chvilku poté nahodil puk Hronek, Lundqvist puk vyrazil a Voráček neuspěl z dorážky. V polovině třetiny přišla nebezpečná Simonova teč v první početní výhodě zápasu a následovala ostrá Palátova rána. V 17. minutě mohl vyrovnat Gustafsson, jenže v dobré pozici hledal místo střely ještě Lindbloma.

Ve druhém dějství byl dlouho obraz hry zcela opačný. Jako kdyby někdo Švédům během přestávky připomněl, že šampionát už začal. Už po necelé půlminutě nedokázal z obranného pásma vyhodit puk Kolář, nastřelil ho jen do Eliase Petterssona, jenž chytře zadovkou našel spoluhráče a Hörnqvist nadvakrát překonal Bartošáka.

Vzápětí museli Češi po Chytilově faulu vysokou holí do čtyř. Eriksson se dostal tváří v tvář Bartošákovi, jenž dokázal vytěsnit kotouč na tyčku. Hokejisté Tre kronor přesto svou první početní výhodu využili, když Lindblom dokázal před Bartošákem přizvednout Gustafssonovo nahození.

Ve 33. minutě se znovu vyznamenal strážce české branky, jenž skvěle zasáhl pravým betonem proti Lindblomovu zakončení bez přípravy. Na druhé straně Musilova nadějná rána pozlobila Lundqvista. Ve 37. minutě upoutal Jan Kovář pozornost soupeřů natolik, že úplně zapomněli na kanonýra Kubalíka a ten po jeho přihrávce zblízka nezaváhal. Jen krátce poté zakončoval Musil z kruhu, jenže Lundqvist schoval puk do lapačky.

Také ve třetí části se hned zkraje měnilo skóre. Lundqvist ještě vykryl zakončení Voráčka i dorážku Simona, ale pak ho propálil Frolík. Švédové sáhli k tzv. trenérské výzvě, neboť Simon po střetu s jedním ze soupeřů zůstal ležet v brankovišti, ale neuspěli - 3:2.

Náskok mohl navýšit Jaškin velmi povedenou tečí, Lundvist ale se štěstím zasáhl. Na začátku 46. minuty nevyužil dobré pozice Rutta, ale z dorážky neuspěl jen kvůli bleskurychlé reakci Lundqvista, jenž těsně před brankovou čárou zastavil kotouč, který skákal do branky, lapačkou.

Vrána poté trefil zblízka Lundqvista, ale přesto to byl právě loňský vítěz Stanley Cupu s Washingtonem, kdo při hře čtyři na čtyři jistil v 56. minutě výhru, když se parádně trefil zápěstím pod horní tyčku. Český tým pak přestál i dlouhou power play Švédů, kterou navíc využil ještě Kovář a navázal tak na sobotní výhru 3:0 z domácího turnaje Carlson Hockey Games.

ČR - Švédsko 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)

Branky a nahrávky: 2. J. Vrána (D. Kubalík), 37. D. Kubalík (Jan Kovář), 41. Frolík (Simon, J. Voráček), 56. J. Vrána (Hronek), 60. Jan Kovář (J. Voráček) - 21. Hörnqvist (W. Nylander, E. Pettersson), 24. Lindblom (E. Gustafsson, Bratt). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Iverson (Kan.) - Hancock (USA), Sormunen (Finsko). Vyloučení: 7:7. Využití: 0:1. Diváci: 8723.