Bulharská vláda premiéra Borisova přestála hlasování o nedůvěře. Tři ministři však končí
HLASOVÁNÍ O NEDŮVĚŘE
Bulharská konzervativní vláda premiéra Bojka Borisova v parlamentu podle očekávání úspěšně přestála hlasování o nedůvěře, které navrhli opoziční socialisté kvůli podezření z korupce uvnitř kabinetu. Odstoupení vlády požadovaly v minulých týdnech v ulicích i tisíce demonstrantů. Napsala o tom agentura Reuters.
Ve 240členném parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry v úterý podpořilo 102 zákonodárců, 124 jich bylo proti. Bulharská socialistická strana (BSP), která je hlavní opoziční silou v zemi, tak ve snaze odvolat vládu neuspěla ani na pátý pokus.
V Sofii a v dalších bulharských městech se od začátku července konají demonstrace proti „mafiánskému stylu vládnutí“, jejichž účastníci požadují demisi Borisovovy vlády kvůli podezření z korupce. Chtějí také rezignaci generálního prokurátora v souvislosti se zatčením dvou poradců prezidenta Rumena Radeva, který je silným politickým oponentem předsedy vlády.
Borisov řekl, že odstoupit nehodlá, což zdůvodnil i nutností provést Bulharsko pandemií covidu-19 a z ní vyplývající ekonomickou krizí. Ohlásil však změny ve vládě, z níž odejdou tři klíčoví ministři. Šéfové vnitra, hospodářství a financí shodně čelili obvinění, že pracovali pro kontroverzního magnáta Deljana Peevského.