Corbyn stupňuje tlak. Chce, aby liberální demokraté podpořili jeho přechodnou vládu
Hádky o brexitu
Britští liberální demokraté jsou pod rostoucím tlakem, aby podpořili případnou přechodnou vládu vedenou šéfem labouristů Jeremym Corbynem. Jeho návrh, aby parlamentní opozice a rebelující konzervativci vyslovili nedůvěru kabinetu Borise Johnsona a zabránili tak britskému odchodu z EU bez dohody, odmítla ve čtvrtek vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová. Podle listu The Guardian ji poté vyzvala ke změně postoje řada opozičních politiků. Swinsonová uvedla, že s ním bude jednat.
Liberální politička nejprve označila za „nesmysl“ variantu, aby možnou přechodnou vládu vedl právě Corbyn, který podle ní rozděluje národ. Její prounijní strana má sice v Dolní sněmovně pouze 14 mandátů z 650, avšak při očekávaném těsném hlasování o případném Johnsonově svržení a vzniku nové vlády mohou být hlasy liberálů klíčové.
Labouristická poslankyně Angela Raynerová označila postoj Swinsonové za „dětinský“ a poslankyně zelených Caroline Lucasová i předsedkyně Skotské národní strany Nicola Sturgeonová ji vyzvaly k přehodnocení názoru.
„Návrh Jeremyho Corbyna není jedinou možnou variantou, vzhledem k okolnostem by ale v tuto chvíli nemělo být vyloučeno nic,“ adresovala Sturgeonová twitterovou výzvu Swinsonové; osobně na ni apelovala i Lucasová.
Jiný názor než šéfka strany má i její nejnovější poslankyně Sarah Wollastonová, která k liberálním demokratům přešla jako nezařazená tento týden. Možnost, že by zemi k předčasným volbám vedl Corbyn, označila jako „menší ze dvou zel“.
Swinsonová po svém prvotním rázném odmítnutí zveřejnila dopis, v němž souhlasila se schůzkou s Corbynem, kde by měli diskutovat o různých variantách. Již dříve uvedla, že by si v čele prozatímní vlády dovedla představit jiné labouristické poslance.
Corbyn v dopise, který rozeslal možným spojencům v parlamentu, uvedl, že vedle vypsání nových voleb je jeho prioritou i nové referendum o brexitu, v němž by Britové mohli hlasovat také pro setrvání své země v Evropské unii.
O variantě přechodné vlády je podle britských médií ochotno diskutovat i několik členů umírněného křídla Johnsonových konzervativců, kteří odmítají opustit EU bez dohody.
Johnson po svém červencovém nástupu do funkce Britům slíbil, že zemi z unie vyvede 31. října, ať už na základě dohody s Bruselem, či bez ní. Parlament je ale proti neřízenému odchodu, který by podle analytiků mimo jiné poškodil britskou ekonomiku, narušil dopravu a vedl k růstu cen a k nedostatku dováženého zboží.
Johnsonovi lidé zatím šíří přesvědčení, že případné hlasování o nedůvěře premiér v parlamentu ustojí a plán na dokonání brexitu vyjde.
„Jsem pevně přesvědčen, že vláda hlasování o nedůvěře vyhraje. Jeremy Corbyn podle mě není schopen sehnat potřebný počet (hlasů), ani nepovažuji za možné, že by vedl takzvanou vládu národní jednoty,“ řekl v pátek televizi Sky News náměstek ministryně energetiky Kwasi Kwarteng.