Zdržovací taktika? Babiš s Faltýnkem nepřijdou na jednání výboru
Důvod? Neznáme zprávu OLAF
- red,
Premiér Andrej Babiš a jeho kolega z hnutí ANO Jaroslav Faltýnek se omluvili z úterního jednání mandátového a imunitního výboru. Prý se chtějí nejprve seznámit s obsahem závěrečné zprávy OLAF. Podle opozice se ale jedná o zdržovací taktiku před středečním hlasováním o důvěře Babišově menšinové vládě.
Babiš a Faltýnek se nechtějí zúčastnit úterního jednání výboru proto, že podle svých slov potřebují dostatek času na prostudování závěrečné zprávy OLAF. Oficiálně však ani jeden z politiků přístup ke zprávě nemají. Výstup úřadu OLAF je totiž součástí spisu, do kterého prozatím oba obvinění politici nahlédnout nemohou, protože je sněmovna nevydala k trestnímu stíhání.
„Pokud nepřijdou, je to evidentně zdržovací taktika,“ řekl Právu místopředseda mandátového a imunitního výboru Petr Gazdík (STAN). Předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM) naopak považuje snahu Babiše a Faltýnka o detailní prostudování zprávy OLAF za „racionální opodstatnění“ k tomu, aby se na jednání nedostavili.
Poslanci chtěli na jednání vyslechnout oba politiky společně s vyšetřujícím policistou a dozorujícím státním zástupcem. Ti se nejspíš snaží o to, aby sněmovna neřešila případné vydání nebo nevydání ke stíhání v den, kdy bude Babišova vláda žádat o důvěru.
Gazdík se společně se zpravodajkou Kateřinou Valachovou (ČSSD) shodují, že případná neúčast Babiše a Faltýnka na zasedání výboru by nebyla zákonnou překážkou ve vynesení závěru. „Pokud se nebudou dostavovat, výbor své závěry bude formulovat i bez jejich vyslechnutí,“ řekla Valachová. Podle Gazdíka mají členové výboru dost pokladů k tomu, aby rozhodli.
Člen výboru Marek Výborný (KDU-ČSL) poukázal na to, že Babiš ve čtvrtek uvedl, že ho zpráva OLAF nezajímá a že se jí nehodlá zabývat. „Je zjevné, že bude snaha celou věc odsunovat a oddalovat jakýmikoliv kroky, a toto do toho určitě zapadá,“ řekl. Den po jednání mandátového a imunitního výboru bude Sněmovna jednat o žádosti Babišovy menšinové vlády o vyslovení důvěry.
Kvůli padesátimilionové evropské dotaci pro Farmu Čapí hnízdo policie obvinila Babiše, Faltýnka a dalších devět lidí. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání. Sněmovna je v minulém funkčním období vydala ke stíhání, nyní o nové policejní žádosti rozhoduje znovu, protože Babiš a Faltýnek v říjnových volbách obhájili mandát a nabyli tím imunitu v plném rozsahu.
Mandátový a imunitní výbor má od čtvrtka zprávu OLAF k dispozici v anglickém jazyce, nahlížet do něj mohou jen členové výboru, zpráva podléhá utajovanému režimu. Až bude oficiálně přeložena, výbor obdrží i české znění, uvedl už dřív Grospič. Zpráva je v angličtině také součástí policejního spisu, do něhož mohou členové výboru nahlížet. Někteří z nich dnes tuto možnost využili, zpráva podle nich odpovídá policejnímu spisu a obsahuje i termíny dotační podvod a poškozování zájmů Evropské unie.