Senátním výborem těsně prošlo rozšíření EET. Chyběli senátoři za ODS, STAN i KDU-ČSL
EET uspěla
Senátní ústavně-právní výbor ve středu doporučil plénu schválení novely, která rozšiřuje elektronickou evidenci tržeb i na další obory podnikání, například na řemeslníky a lékaře. Horní komora rozhodne o předloze na schůzi příští týden, ještě ji musí projednat garanční hospodářský výbor. Opozice, která má v Senátu většinu a je proti EET, tak na výboru neuspěla. Chyběli senátoři z ODS, KDU-ČSL i STAN.
Schválení novely navrhl v ústavně-právním výboru František Adámek (ANO). Výbor návrh podpořil o jediný hlas, když pro něj byli čtyři ze sedmi přítomných členů.
„Kdo jak hlasoval nezveřejňujeme,“ sdělila na dotaz deníku Echo24 tisková tajemnice Senátu Eva Davidová, která zároveň uvedla, že poměr hlasování ve prospěch schválení novely byl 4:3.
Podle informací deníku Echo24 návrh ústavně-právního výboru schválit novelu EET podpořila místopředsedkyně výboru Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), díky jejímuž hlasu usnesení prošlo.
Podle Davidové byli z jednání ústavně-právního výboru omluveni tři opoziční senátoři. Nepřítomni byli Zdeněk Hraba (za STAN), Šárka Jelínková (KDU-ČSL) a Martin Červíček (ODS). Občanští demokraté přitom patří mezi nejhlasitější odpůrce EET jako celku, dlouhodobě prosazují její zrušení.
EET se má rozšířit – povinně budou tržby evidovat lékaři nebo kadeřnice. Senátoři v ústavně-právním výboru s novelou souhlasili (těsným poměrem hlasů 4:3) a teď se uvidí, jestli se proti novele postaví výbor hospodářský. Finální hlasování na plénu se uskuteční za týden.
— Senát Parlamentu ČR (@SenatCZ) 17. července 2019
Někteří menší podnikatelé budou mít podle novely možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Současně s tím se některé služby nebo vodné a stočné přesunou do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Sněmovna z vládní předlohy vyřadila z povinnosti evidovat tržby například sociální služby.
Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona o zavádění dalších vln evidence zrušil. Evidence začala platit od prosince 2016 pro restaurace a ubytovací zařízení. Od března 2017 je povinná pro podnikatele ve velkoobchodu a maloobchodu.
Usnesení ústavně-právního výboru nic neznamená, míní senátor Goláň
„To (usnesení ústavně-právního výboru – pozn. red.) neznamená vůbec nic. Tento výbor není garančním výborem k této novele. Garančním výborem je výbor pro hospodářství a dopravu. Na tento výbor já jsem posílal pozměňovací návrh na zrušení celé EET, nikoliv pouze 3. a 4. vlny. Budu s tím chtít nejdříve seznámit senátory a pak bych to zdůvodnil i médiím,“ řekl deníku Echo24 senátor Tomáš Goláň (za SEN 21).
Omluvený z jednání ústavně-právního výboru byl z důvodu zahraniční cesty senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS). „Byl jsem dopředu řádně omluven z důvodu pobytu v zahraničí. Osobně s předloženým návrhem nesouhlasím. Postoj vládních stran bylo možné očekávat, ale i tak je výsledek dnešního jednání ústavně-právního výboru pouze doporučením, které bude postoupeno k projednávání na plénu v rámci následující 10. schůze Senátu, která se uskuteční v příštím týdnu. A s ohledem na to, jaké signály jsem zaznamenal u svých kolegů v Senátu, očekávám v rámci tohoto projednávání převládající kritické názory shodné s mým postojem, který vychází zejména z přesvědčení, že prosperita země a z ní vyplývající objem odváděných daní je závislý především na růstu a správném fungování ekonomiky. Proklamovaná očekávání účinnosti z pohledu objemu vybraných peněz se v průběhu zavedení 1. a 2. vlny EET zcela nepotvrdila. Zato se jednoznačně prokázalo, že se jedná o byrokratický nástroj v mnohém komplikující život drobných podnikatelů a živnostníků, pro některé se stal likvidačním nástrojem jejich výdělečné činnosti. A v neposlední řadě se jedná o nástroj omezující osobní svobody ve smyslu skrytého shromažďování informací o nás všech, což je pro mne v rozporu s principy svobodné demokratické společnosti,“ sdělil deníku Echo24 Červíček.
Hospodářský výbor doporučil vrátit novelu sněmovně
Senátní hospodářský výbor doporučil novelu vrátit Sněmovně s pozměňovacími návrhy. Neprošel v něm návrh na zrušení celého zákona o EET. Obdobně už dříve schvátil Senát návrh zrušit daň z nabytí nemovitostí nebo zákon zakazující prodej v obchodech o vybraných svátcích. Sněmovna o tom ale dosud nerozhodla.
Hospodářský výbor ve středu naproti tomu na návrh svého místopředsedy Lumíra Aschenbrennera (ODS) doporučil vyjmout z evidence tržeb pěstitelské pálenice a podnikatele nebo firmy s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Na návrh Herberta Pavery (TOP 09) doporučil zvýšit limit hotovostních tržeb pro možnost využití papírových účtenek ze schválených 600 000 korun také na rovný milion.
„Stále dokola od vlády slyšíme, jak se všemožně snaží podporovat české podnikatele. Přitom jsme na programu dnešního jednání měli další rozšíření EET. Toho, které dopadne na ty nejmenší – kadeřnice, obuvníky nebo třeba řemeslníky. Kolegy z výboru jsem proto přesvědčil, že bychom měli alespoň těm nejmenším ulevit. Navýšení limitu pro tzv. „off-line režim“ na jeden milion korun jim přinese nejen zjednodušení, ale současně dojde i ke sjednocení s limitem pro povinnou registraci plátců DPH a zpřehlednění celého systému,“ sdělil v prohlášení zaslaném deníku Echo24 Herbert Pavera.