Vláda v demisi řádí dál. Odvolala šéfa civilní rozvědky Jiřího Šaška
Odvolání šéfa rozvědky
Ministr vnitra Lubomír Metnar navrhl postavit ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška mimo službu a vláda žádosti vyhověla. Informovaly o tom servery Respekt.cz a iDnes.cz. Odvolání Šaška, který stojí v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od léta 2014, souvisí s vyšetřováním hospodaření této tajné služby.
„Zahájil jsem řízení o zproštění funkce ředitele civilní rozvědky. Zítřejším dnem nabude na právní účinnosti,“ řekl Lubomír Metnar serveru iDnes.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) se k záležitosti nevyjádřil a odkázal na Metnara. „Je to jeho kompetence,“ uvedl Babiš.
O Metnarově kroku už byl informován předseda sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI Pavel Blažek (ODS), kterému to po jednání vlády telefonicky sdělil ministr vnitra. „Jsme dohodnutí, že na jednání komise, které by mělo proběhnout příští týden, nám aktuální dění v civilní rozvědce popíše a své vládní kroky zdůvodní,“ uvedl Blažek.
Šašek je postaven mimo službu, dokud nebudou vyřešeny kontrolní procesy ohledně hospodaření tajné služby, sdělil Metnar webu Aktuálně.cz. „Pan generál mi stále dokola tvrdil, že je vše v pořádku. Jeho vyjádření z posledního týdne už mě nepřesvědčila,“ řekl Metnar Aktuálně.cz. Dodal, že svým krokem chce zajisti objektivitu vyšetřování podezření týkajících se hospodaření tajné služby. Vedením tajné služby pověřil Metnar nového Šaškova náměstka Radka Musílka.
Podle iDnes.cz se Metnar rozhodl vůči Šaškovi vystoupit na základě interní kontroly hospodaření rozvědky. „Z těchto dokumentů vyplývá i důvodné podezření, že se ředitel ÚZSI a někteří další příslušníci úřadu dopustili jednání, která mají znaky trestných činů proti majetku a proti pořádku ve věcech veřejných,“ stojí podle serveru v dokumentu, kterým Metnar odůvodnil Šaškovo postavení mimo službu. Vyšetřování v rozvědce dozoruje státní zastupitelství, dodal iDnes.
Vysvětlení od ministra vnitra v demisi či od Babiše bude chtít podle svého šéfa Jana Hamáčka i ČSSD, s níž ANO vyjednává o společné vládě. „To je samozřejmě závažný krok, pokud vláda v demisi, vláda bez důvěry zprostí služby jednoho z ředitelů tajné služby. Očekávám, že pan ministr nebo pan premiér vysvětlí, jaké důvody k tomu vedly,“ řekl novinářům Hamáček.
Na otázku, zda by případná výměna šéfa civilní rozvědky či šéfů státních podniků a institucí mohla představovat pro sociální demokraty překážku ve vládní spolupráci s ANO, šéf ČSSD přímo neodpověděl. „Platí, že pokud by mělo dojít ke jmenování nového ředitele, tak to by měla udělat vláda s důvěrou,“ uvedl Hamáček.
ÚZSI je civilní rozvědkou. Úkolem služby je chránit Českou republiku proti hrozbám, kterými jsou mezinárodní terorismus, šíření zbraní hromadného ničení a jejich komponent, ekonomická zločinnost, různé formy politického extremismu a podobně.
Podle zákona jmenuje a odvolává ředitele ÚZSI ministr vnitra se souhlasem vlády. Z výkonu své funkce je ředitel civilní rozvědky odpovědný ministru vnitra. Česká republika má tři tajné služby. Kromě ÚZSI je to ještě civilní kontrarozvědka Bezpečnostní informační služba a armádní tajná služba Vojenské zpravodajství.
Do ÚZSI nastoupil Jiří Šašek v roce 2006, kde působil v různých funkcích, byl i náměstkem ředitele. Do čela rozvědky přišel 1. července 2014 za úřadování ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). V říjnu 2015 jej prezident Miloš Zeman povýšil z plukovníka do hodnosti brigádního generála.
Za Šaškova působení se o rozvědce psalo například v souvislosti s únosem pětice Čechů v Libanonu v červenci 2015. Podle tisku přispěla k jejich zadržení špatná komunikace mezi ÚZSI a Vojenským zpravodajstvím (jeden ze zadržených byl jeho příslušníkem). O rozvědce se pak loni spekulovalo jako o zdroji odposlechů Andreje Babiše, zveřejněných na internetu. Babiš tehdy prohlásil, že je sledován a odposloucháván agenturou, která má blízko k ÚZSI spadajícímu pod ministra Chovance, s nímž měl najaté vztahy. „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou,“ řekl. Šašek ale takové spekulace odmítl.
Výběr personálních změn provedených za Babišovy vlády
Ministerstvo dopravy
Prosinec 2017 – Vláda vyměnila většinu řídicího výboru Českých drah a jednoho ze sedmi členů správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).
Březen 2018 – Vláda vyměnila pět z devíti členů řídicího výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), který slouží k financování dopravních staveb. Ze sedmi členů, kterým končí čtyřleté funkční období, ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) navrhl prodloužit členství třem.
Ministerstvo financí
Leden 2018 – Ministerstvo snížilo počet sekcí úřadu z osmi na šest. Mimo jiné zanikla sekce majetku státu, kterou řídil náměstek Ondřej Závodský, který byl odvolán.
Březen 2018 – Dozorčí rada státní České exportní banky odvolala generálního ředitele a předsedu představenstva Karla Bureše. V obou funkcích ho nahradí dosavadní místopředseda představenstva a náměstek ředitele Jaroslav Výborný.
Ministerstvo kultury
Prosinec 2017 – Ministerstvo zrušilo místo jednoho ze dvou politických náměstků. Dosavadní náměstek Patrik Košický se stal ředitelem kabinetu ministra.
Ministerstvo obrany
Březen 2018 – Ministryně Karla Šlechtová oznámila, že novým náčelníkem generálního štábu bude Aleš Opata. Do funkce by nastoupil 1. května, vystřídal Josefa Bečváře.
Květen 2018 – Ministryně Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu (VVÚ) Bohuslava Šafáře, a to „z mnoha interních důvodů“. Přesné důvody sdělit odmítla.
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Prosinec 2017 – Novou náměstkyní se stala bývalá generální ředitelka úřadu práce Marie Bílková. Dva dosavadní političtí náměstci – Gabriela Nekolová a Tomáš Petříček (oba ČSSD) – úřad opustili. Později na ministerstvu skončilo pět z osmi odborných náměstků.
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Funkci opustila většina náměstků, dále pokračují pouze náměstek pro sekci zahraničního obchodu Vladimír Bärtl a státní tajemník Robert Szurman. Kvůli zrušení místa byl mimo jiné z funkce náměstka odvolán bývalý ministr průmyslu v Sobotkově vládě Jiří Havlíček (ČSSD). Později se na základě výběrového řízení do funkce náměstka vrátil Eduard Muřický, ministr Hüner jmenoval další dva nové náměstky.
Leden 2018 – Ministr Tomáš Hüner odvolal z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Jeho nástupkyní se 29. března stala Silvana Jirotková, která vzešla z výběrového řízení, které resort vyhlásil.
Ministerstvo spravedlnosti
Leden 2018 – Ministr Robert Pelikán jmenoval svým náměstkem bývalého předsedu ústavněprávního výboru Sněmovny Jeronýma Tejce, který odešel z ČSSD.
Ministerstvo školství
Z ministerstva odešli političtí náměstci Petr Pavlík (ČSSD) a Jaroslav Fidrmuc (KDU-ČSL).
Ministerstvo vnitra
Prosinec 2017 – Vláda na návrh ministerstva vnitra rozhodla, že v rámci systemizace bude na ministerstvech a Úřadu vlády zrušeno 14 sekcí, celkem 23 služebních a 50 pracovních míst.
Únor 2018 – Zmocněncem pro digitalizaci se stal Vladimír Dzurilla, který již od ledna řídí Národní agenturu pro komunikační a informační technologie. Dosavadní koordinátor Ondřej Malý se stal náměstkem pro internet na ministerstvu průmyslu a obchodu.
Únor 2018 – Ministr vnitra Lubomír Metnar odvolal ke konci února generálního ředitele České pošty Martina Elkána. Poště podle ministra chybí smysluplná vize fungování podniku. Premiér v demisi Babiš řekl, že Česká pošta je v rozkladu, je netransparentní a nemá žádnou strategii. Vítězem výběrového řízení na nového ředitele se koncem dubna stal dosavadní šéf firmy SAP Česká republika a SAP Slovensko Roman Knap.
Duben 2018 – Odchod z funkce ke konci dubna oznámil šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín. V posledních týdnech byl ve sporu s premiérem Babišem. Inspekci dočasně vede Lenka Haderková, která působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení inspekce.
Květen 2018 – Ministr vnitra Metnar navrhl vládě zprostit funkce ředitele civilní rozvědky Jiřího Šaška, vláda žádosti vyhověla.
Ministerstvo zahraničních věcí
Prosinec 2017 – Ministerstvo opustili političtí náměstci Lukáš Kaucký a Václav Kolaja. Místa politických náměstků byla zrušena.
Ministerstvo zdravotnictví
Prosinec 2017 – Ministerstvo zdravotnictví informovalo, že rezignoval ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeněk Blahuta. O odvolání požádal z osobních důvodů. SÚKL zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů e-recept, ministr Adam Vojtěch se dříve vyjádřil, že systém je nepřipravený a nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat. Blahuta naopak tvrdil, že systém připraven je.
Prosinec 2017 – Novou politickou náměstkyní ministra se stala Alena Šteflová. Ve funkci nahradila náměstkyni za ČSSD Lenku Tesku Arnoštovou, která rezignovala. Druhým politickým náměstkem, který skončil, byl Kamal Farhan (ANO), který byl zvolen poslancem. Ke konci roku skončili také odborní náměstci Tom Phillipp a Petr Landa, jejichž sekce se sloučily.
Leden 2018 – Ministr Vojtěch odvolal ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice a ztráty důvěry. Vojtěch později naznačil, že za odvoláním Vrbovské je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin. Novým šéfem se od 1. května stal František Novák.
Únor 2018 – Ministr Vojtěch odvolal ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, exministr zdravotnictví za ČSSD, působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně. Němeček důvody označil za smyšlené. Novým ředitelem jmenoval Vojtěch koncem dubna Evžena Machytku.
Únor 2018 – Ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že rezignovala ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své zprávě uvedl, že kontrola v ústavu odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun či chyby v zadávání veřejných zakázek. Problémem byly také nízké ceny pronájmů bytů pro zaměstnance.
Ministerstvo zemědělství
Prosinec 2017 – Vláda na návrh ministerstva snížila počet sekcí z osmi na sedm, zrušila také dlouhodobě neobsazený post jednoho ze dvou politických náměstků. Ministerstvo od ledna opustili náměstci Jiří Jirsa, Zdeněk Adamec a Jiří Šír.
Březen 2018 – Odchod oznámila ústřední ředitelka Státního pozemkového úřadu Svatava Maradová, která rezignuje na svou funkci. Uvolnění pozice podle ní přispěje ke koaličním vyjednáváním o složení vlády.
Květen 2018 – Ministr zemědělství Jiří Milek odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Šéf státního podniku podle ministra postupoval nekoncepčně a zanedbal situaci kolem přemnoženého kůrovce.