„Americký Černobyl“. Nejhorší jaderná havárie na území USA
Nehoda v jaderné elektrárně
Za „americký Černobyl“ bývá označována nehoda v jaderné elektrárně Three Mile Island, která se stala 28. března 1979. Částečné roztavení jádra reaktoru, jež provázel únik radioaktivity do ovzduší, zůstává i dodnes nejhorší jadernou havárií na území USA. Je také čtvrtou nehorší havárií svého druhu v dějinách lidstva, po Černobylu v roce 1986, nehodě ve Fukušimě v roce 2011 a explozi sovětské nádrže s vysoce radioaktivním odpadem v září 1957.
Na počátku nešťastného řetězce událostí v elektrárně poblíž města Harrisburg stál výpadek čerpadel sekundárního, tedy nejaderného okruhu, jenž vedl k automatickému odstavení druhého bloku. Zbytkové teplo však nadále ohřívalo vodu v reaktoru, která se kvůli poruše na sekundárním okruhu nemohla ochlazovat ve výměnících. Stále teplejší voda zvětšovala svůj objem tak dlouho, až se otevřel bezpečnostní ventil, jenž měl zabránit vážnému poškození okruhu.
Po snížení tlaku se měl ventil zase sám zavřít, ovšem kvůli závadě se zablokoval a radioaktivní kapalina vytékala dál, až zamořila provozní budovu bloku. Obsluha o problému nevěděla, protože kontrolka signalizovala uzavření výpusti. Operátoři si marně lámali hlavu nad příčinou neobvyklých hodnot přístrojů a nakonec došli k závěru, že průtok chladícího média reaktorem, který byl ve skutečnosti nebezpečně nízký, je třeba dál omezit. Tím ale už tak vážnou situaci ještě zhoršili.
Na porouchaný ventil přišla až nová směna kolem šesté ráno. V té době už ale byla hladina vody v primárním okruhu tak nízká, se část jádra reaktoru roztavila. Při nehodě a během odklízení jejích následků unikla do ovzduší část radioaktivních plynů a páry. Mnohem masivnějšímu zamoření životního prostředí zabránil ocelový obal reaktoru, který naštěstí zůstal neporušen. Podle oficiálních údajů si havárie nevyžádala oběti na životech, vyvolala však značnou paniku mezi lidmi v okolí.
Pensylvánský guvernér Richard Thronburgh totiž rozhodl, že se z preventivních důvodů evakuuje asi 3500 dětí a těhotných žen žijících v okruhu osmi kilometrů od elektrárny. Další desítky tisíc obyvatel ale nevěřily oficiálním zprávám a rozhodly se také odjet. Paniku šířící se mezi obyvateli se podařilo zvládnout až poté, kdy 1. dubna 1979 na demonstrativní osobní návštěvu elektrárny přijel tehdejší americký prezident James Carter a guvernér Thronburgh.
Lidé se do zamořené budovy druhého bloku podívali až v červenci 1980. O dva roky později se technici prostřednictvím kamery poprvé přesvědčili o rozsahu vnitřního poškození reaktoru a v říjnu 1985 začaly práce na jeho vyklízení. Dekontaminace bloku skončila v srpnu 1993. Celá nehoda přitom výrazně přispěla k posílení protijaderných nálad v USA. Samotná elektrárna Three Mile Island – tedy nepoškozený první blok – funguje dodnes, její uzavření se plánuje na letošní září.