Sunarem k obezitě? Umělá kojenecká výživa výrazně zvyšuje riziko tloustnutí, tvrdí studie

Výživa kojenců

Sunarem k obezitě? Umělá kojenecká výživa výrazně zvyšuje riziko tloustnutí, tvrdí studieNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Může mít kojení dětí vliv na jejich budoucí postavu a sklony k obezitě? Studie Světové zdravotnické organizace (WHO), která se snažila vysledovat vliv umělé kojenecké výživy na vývoj dětí zjistila, že zde existují souvislosti. Tendence k tloustnutí se totiž mohou projevit až u 25 procent dětí, které nebyly kojeny mateřským mlékem. Na závěry výzkumu upozornil například německý Stern. 

Že vědci a odborníci často zdůrazňují, jak důležitá je pro vývoj dětí přirozená výživa, není nic nového. Nejnovější studie WHO však nyní upozorňuje na to, že bez mateřského mléka nezanedbatelně stoupá také šance na obezitu. Podle závěrů výzkumu, který byl proveden na celkem třiceti tisících dětech, kterým bylo podáváno sušené mléko jako náhrada za to mateřské v prvních šesti měsících života, má tuto šanci až čtvrtina. 

Zdravotnická organizace se tak snažila upozornit především na praktiky výrobců, kteří umělou výživu nabízejí jako rovnocennou ve srovnání s mateřským kojením. Přehledy ukazují, že to se však dostává jen dvaceti procentům evropských dětí ve stáří do šesti měsíců. „Není pravda, že náhražky jako sušené mléko s sebou nenesou žádné důsledky,“ upozorňuje João Breda z WHO s tím, že volba kojenecké výživy jako alternativy je často pouze životním stylem a trendem. Breda by proto rád navýšil opatření na podporu kojení. 

Čtěte také: Budou kojit na protest. Naštvané matky se chystají s dětmi do banky

Kojenecké mléko má mimo sklonům k obezitě vliv také na ochranu před infekcemi. Podle odborníků poskytuje dítěti jakýsi první druh „vakcíny“. Zároveň jsou si však vědomi toho, že matky s nemožností kojit zatím nemají jinou možnost nahrazení mateřského mléko jiným, než práškovým. 

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články