Zmatek a plané sliby o dodání roušek. Měly jich být miliony, lidé si je však musejí sami šít
Roušky a respirátory
Ochranných roušek je dostatek, výrobce jich má na skladě milion, tak to nebude problém. Těmito slovy odstartoval ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) na konci ledna otázky lidí, kde jsou k dostání roušky a respirátory. Problémy s dodávkami se nepodařilo vyřešit dodneška a řada zdravotníků stále nemá odpovídající vybavení, které by je chránilo před nákazem koronaviru.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na sociální síti Twitter už 27. ledna uvedl, že se osobně přesvědčil, že roušek je na skladě dostatek a zásoby u tuzemského výrobce dosahují počtu jednoho milionu kusů.
Zaznamenal jsem dnes řadu dotazů na ochranné roušky. Je jich dostatek. Ověřil jsem, že v distribuci je v tuto chvíli přes 2 000 ks a příští týden dorazí zásilka dalších 25 000 ks. Výrobce přímo z ČR jich má na skladě dokonce milión. Takže problém s dostupností roušek není.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) January 27, 2020
Hned další den se snažil uklidnit veřejnost tvrzením, že Česko čelí horším epidemiím než je hrozba koronavirem. „S rouškami by problém zásadní být neměl. Co je dneska mnohem větší problém z mého pohledu, je chřipková epidemie. My dnes máme kraje, kde skutečně jsou již regionální ohniska chřipky. V Jihočeském, Moravskoslezském Olomouckém kraji. Ve všech krajích je registrován nárůst nemocnosti. Oproti minulému týdnu je ten vzestup o 30 procent. To znamená, že jsme na hraně chřipkové epidemie v rámci ČR, a to je pro nás mnohem větší problém,“ řekl ministr ve sněmovně.
Na konci února pak Vojtěch požádal Správu státních hmotných rezerv, aby v souvislosti s koronavirem nakoupila desetitisíce kusů roušek za desítky milionů korun. Předseda rezerv Pavel Švagr však uvedl, že je otázkou, jak to na trhu bude vypadat a zda se je podaří nakoupit. „Přibližné počty kusů v požadavku ministerstvo uvedlo, jsou to větší desetitisíce. Je to více položek, ale dominantní jsou různé druhy roušek, mezi nimiž jsou i ty s respirátory,“ uvedl tehdy předseda správy rezerv Pavel Švagr.
První tři případy nákazy se v České republice vyskytly 1. března. Zdravotníci od té doby požadují, aby jim stát dodal potřebné vybavení, aby nemuseli čelit hrozbě nakažení. „Intenzivně řešíme roušky a respirátory pro nemocnice, praktiky, zubaře, lékárníky. S Andrejem Babišem jsme jednali s výrobci. Situace není lehká, poptávka je celosvětově vysoká. Vyzval jsem komory, aby upřesnily, kolik materiálu potřebují. Zajištění ochrany zdravotníků je priorita,“ uvedl 3. března na svém Twitteru ministr zdravotnictví.
Musíme zařídit dostatek roušek a respirátorů PRO ZDRAVOTNÍKY. Dnes jsem svolal do Motola 98 ředitelů nemocnic, dodají @adamvojtechano, jak jsou na tom.
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) March 3, 2020
Následující den 4. března po jednání bezpečnostní rady státu Babiš uvedl, že vstupuje v platnost zákaz vývozu respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku a jejich prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, složky ISZ a orgány veřejného zdraví a státní správy. Babiš navíc připustil, že rezervy si zásoby nemusí tvořit. „Proto jsme se rozhodli, že to budeme organizovat centrálně, že státní hmotné rezervy v této chvíli nepotřebujeme nakupovat a že zavedeme centrální nákup a centrální distribuční systém,“ řekl Babiš po jednání.
Po neklesající kritice Vojtěch 8. března prohlásil, že hodlá nakoupit skoro čtvrt milionu respirátorů pro zdravotníky.
Nakoupíme 200 tis. respirátorů pro zdravotníky v nemocnicích a terénu. Z toho min. 20 tis. je určeno pro praktiky. Zásobili jsme už @NaBulovce, @FNPlzen a Thomayerku. Prioritně musíme připravit na koronavirus lékaře v 1.linii, v dalších dodávkách ale myslíme i na sociální služby.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) March 8, 2020
Za další dva dny 10. března hlásil ministr zdravotnictví problém s penězi, které mu poskytla ministryně financí Alena Schillerová. „Neprodleně jsem vyhověla žádosti ministra zdravotnictví o navýšení rozpočtu o 50 milionů korun na nákup ochranných roušek a respirátorů v souvislosti s šířením koronaviru. Přesně těmto účelům, jako je ohrožení veřejného zdraví, musí vládní rozpočtové rezerva sloužit,“ uvedla Schillerová.
Vojtěch pak ve čtvrtek 12. března uvedl, že hned další den dojde k první distribuci 60 tisíc respirátorů do nemocnic. Dalších 290 tisíc počítá s dodejem v následujícím týdnu. Ani po první dodávce však kritika nepřestala, protože některé nemocnice dostaly roušky i respirátory v řádu stovek a nevystačí tak ani na jeden celý den.
V sobotu 14. března ministr přiznal, že situace na trhu je anomální a poptávka je v době koronavirového šíření masivní. „Bezesporu se bavíme o stovkách tisíc respirátorů, které potřebujeme sehnat, možná až kolem milionu respirátorů, které bychom potřebovali skutečně získat,“ řekl Vojtěch Radiožurnálu. Babiš pak na tiskové konferenci prohlásil, že lékaři mají ochranných pomůcek dostatek. „Tak mi věřte, že se tomu věnujeme online, díváme se na to. Já chápu, že všichni chtějí všechno, ale není pravda, že by naši zdravotníci neměli respirátory. Tak mi řekněte kde, a já jim to dneska osobně dovezu,“ oznámil Babiš.
Následující den premiér Babiš v pořadu Partie uvedl, že smlouva na pět milionů roušek byla porušena a v pondělí 16. března nedorazí. Podle něj je měla česká firma v Číně objednat a zaplatit. Kromě premiéra a ministra zdravotnictví začal roušky shánět i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který 15. března řekl, že resort má potvrzené objednávky na 1,1 milionu respirátorů a 5 milionů roušek z Číny. Ty měly dorazit do České republiky 18. března. Náměstek ministra zdravotnictví navíc slíbil další objednávku 10 milionů kusů roušek z Číny, které by měly dorazit do ČR v půl milionových dodávkách.
Vláda 16. března přiznala velké problémy s dodávkami zdravotnického materiálu a v nouzovém stavu a vyhlášené celoplošné karanténě svolila k otevření textilních obchodů a galanterií. To má pomoci lidem nakoupit látky a začít si šít ochranné roušky doma. Ministr zdravotnictví přesto dál informuje o tom, že další roušky proudí do skladů. „Každý den objednáváme respirátory a ústenky. Dnes dorazilo do meziskladu Správy státních hmotných rezerv dalších 50 tisíc respirátorů, které okamžitě budou distribuovány do nemocnic. A zítra dorazí dalších 100 tisíc ústenek. V pátek očekáváme velkou dodávku 1,4 mil. respirátorů,“ uvedl Vojtěch.
Premiér se po jednání vlády 17. března veřejně omluvil, že nebyl schopen sehnat potřebné roušky. Podle něj však všichni odvedli maximum a postěžoval si na nepříznivou situaci na trhu. Babiš zopakoval, že stát měl slíbenou dodávku na pondělí 16. března, ke které ale nedošlo. Dodal, že vláda situaci zvládne a požádal o pochopení. Uvedl také, že neví, proč bylo ve Státních hmotných rezervách roušek před vypuknutím epidemie roušek a respirátorů málo. „Nikdo nemohl předpokládat, že Státní hmotné rezervy měly 10 000 roušek, že jich bude potřeba miliony,“ dodal. „Omlouváme se, proč tam někdo nedal dva miliony, ale to je snad zbytečné,“ uvedl Babiš.