Dopis vědce potvrzuje pokusy s viry netopýrů ve Wu-chanu. Výzkum financovaly USA
PŮVOD VIRU
Na veřejnosti se objevil dopis, který znovu rozvířil diskuzi o původu koronaviru, respektive zda se do světa rozšířil z čínské wuchanské laboratoře. Text zástupce ředitele amerického Národního zdravotního institutu (NIH) Lawrence Tabaka podle serveru New York Post potvrzuje, že v letech 2018 a 2019 probíhal ve Wuchanském institutu virologie výzkum financovaný NIH, který manipuloval s netopýří variantou koronaviru WIV1.
Výzkumníci v rámci projektu údajně obohacovali typ WIV1 spike proteiny jiných variant, aby zjistili, zda se virus uchytí na myši se stejnými receptory, které se nacházejí u lidí. Podle dopisu zadaly americké úřady už v roce 2014 svým institucím, aby zjistily „riziko koronaviru pocházejícího z netopýrů“. Z Tabakovy zprávy vyplývá, že zjištění, že modifikovaný virus zesílil, bylo „nečekané“ a „ne něco, s čím výzkumníci počítali“.
Tabak dále v dopisu údajně vysvětluje, proč nebyly modifikované varianty viru skladovány a střeženy v přísnějším režimu. Zástupce ředitele také píše, že NIH nepovažovala experimenty za nebezpečné, protože „se nezdálo, že by netopýří koronaviry mohly nakazit lidi“.
Ve Wu-chanu se nemoc covid-19 poprvé objevila koncem roku 2019 a postupně se odtud rozšířila do celého světa. Peking čelí kritikám, že nákazu zprvu tajil. Číně se od té doby podařilo nákazu téměř úplně potlačit, za což si připisuje zásluhy vládnoucí komunistická strana. Otázka původu nákazy se ale doposud nevysvětlila, šíří se také spekulace, že vláda situaci zpočátku vůbec nezvládla.
Na pochybení kabinetu upozorňovala mimo jiné i osmatřicetiletá čínská aktivistka Čang Čan, která byla loni odsouzena ke čtyřem letům vězení za reportáže z Wu-chanu. Ta je teď podle agentury AFP těžce podvyživená a údajně jí hrozí v brzké době smrt.
Bývalá právnička Čang Čan natáčela v únoru 2020 reportáže ve Wu-chanu, kde v té době bylo první velké ohnisko šíření tehdy nového typu koronaviru. Záběry chaotické situace v místním pandemickém centru zveřejňovala Čang na sociálních sítích a zpochybňovala přitom vládní reakci na epidemii. V květnu 2020 čínské úřady Čang zadržely a v prosinci byla odsouzena ke čtyřem letům odnětí svobody za šíření falešných informací a narušování veřejného pořádku.
„Je těžce podvyživená a je možné, že již nebude dlouho naživu,“ napsal minulý týden na Twitteru její bratr Čang Ťü. „Čan měří 177 centimetrů a váží méně než 40 kilogramů. Nadcházející studenou zimu by nemusela přežít. Doufám, že si svět bude pamatovat, jaká bývala,“ uvedl Čang Ťü 30. října.