Zeman jmenuje Babiše premiérem i podruhé. Má mu však garantovat 101 hlasů

Babiš napodruhé se 101 podpisy

Zeman jmenuje Babiše premiérem i podruhé. Má mu však garantovat 101 hlasůAKTUALIZOVÁNO
Sněmovna Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

16
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Při druhém pokusu o sestavení vlády bude prezident Miloš Zeman po současném premiérovi Andreji Babišovi (ANO) požadovat předem alespoň 101 podpisů poslanců, kteří jeho kabinet podpoří. Až poté by ho opět jmenoval premiérem. Zeman to řekl novinářům při odchodu z Poslanecké sněmovny, kde před členy dolní komory podpořil současnou Babišovu menšinovou vládu. Zopakoval také, že Babiše v případě dnešního neúspěchu pověří skládáním vlády i podruhé.

V případě, že mu Babiš stojedničkovou většinu ve sněmovně neprokáže, bude Babišův kabinet vládnout v demisi. A to může trvat dlouho. Vláda úřednického a prezidentem vybraného premiéra Jiřího Rusnoka vládla v demisi od srpna roku 2013 až do ledna nového roku. Podle politiků souvisí Zemanův obrat s volbami prezidenta, které se konají v pátek a sobotu. Babiš dnes uvedl, že pokud nezíská důvěru sněmovny, podá jeho kabinet demisi na příštím zasedání 17. ledna.

Jednání o důvěře vlády sledujeme on–line zde.

V případě, že vláda dnes neuspěje s žádostí o důvěru, podá menšinový kabinet Andreje Babiše demisi na příštím zasedání, které bude 17. ledna. I když kabinet důvěru nezíská, jak ukazují dosavadní postoje sněmovních stran, chce Babiš pokračovat v práci, jako by ji kabinet měl. Uvedl, že ve čtvrtek má naplánováno například jednání Bezpečnostní rady státu či kontrolu čerpání evropských fondů.

Při dalších jednáních o druhé vládě Babiš nevylučuje možnost vzniku koaliční vlády, i když je mu bližší jednobarevný kabinet. Pro nejbližší dobu počítá s jednáními s ČSSD a hnutím SPD. Koaliční spolupráci s SPD ale dále vylučuje. Od ostatních stran nedostal vstřícné signály ohledně spolupráce, uvedl.

Kalousek označil Zemanův obrat za mocenskou hru

Změna postoje prezidenta Zemana k požadavkům na jmenování Babiše premiérem v případném druhém pokusu má spojitost s víkendovými volbami hlavy státu. Podle šéfa sněmovního klubu TOP 09 Miroslava Kalouska jde ze strany Zemana o chytrou mocenskou hru ve prospěch prezidenta. „Je to chytrá mocenská hra, ale myslí přitom pan prezident pouze na sebe, nikoliv na Českou republiku,“ řekl Kalousek. Zeman podle něj dopředu počítal, že Babišova vláda v prvním kole nedostane a pak „bude v podstatě libovolně dlouhou dobu držet vládu bez důvěry a dávat si své vlastní podmínky premiérovi“.

Podle předsedy lidovců Pavla Bělobrádka tak měl prezident učinit už v prvním pokusu. „Mohli jsme si odpustit tento kabaret zvaný první pokus,“ řekl. „Proč prezident Zeman nechtěl těch 101 podpisů již nyní pro první pokus? Nehodilo se to do časového konceptu jeho nekampaně k prezidentské volbě,“ doplnil ho na sociálních sítích místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Do spojitosti s víkendovým prvním kolem voleb hlavy státu dává výrok i Mikuláš Ferjenčík z Pirátů. „Chce vyhrát volby, tak podkuřuje voličům Andreje Babiše,“ uvedl.

Jako krok správným směrem hodnotí Zemanovo rozhodnutí politici ČSSD, o které se spekuluje jako o možném koaličním partnerovi ANO. Podle předsedy ČSSD Milana Chovance „je to správná cesta ke stabilitě ČR“. Kandidát na předsedu sociálních demokratů Jan Hamáček připomněl, že prezident dnes ve Sněmovně řekl, že vytvoří dostatečný prostor pro jednaní o vládě ve druhém pokusu. „Jeho požadavek na 101 podpisů chápu v tomto kontextu. Současně tím pan prezident říká, že usiluje o vznik většinové vlády, která získá důvěru Sněmovny,“ uvedl.

Zeman vyžadoval 101 podpisů i po expremiérovi Sobotkovi

„Předpokládám, že mě pan Andrej Babiš bude pravidelně informovat o výsledcích svých jednání. V okamžiku, kdy přijde a řekne, že má minimálně 101 zaručených hlasů, tak ho podruhé jmenuji premiérem,“ uvedl Zeman na dotaz, jak dlouho by jednání mohla trvat. Blíže dobu specifikovat odmítl.

Před jmenováním první Babišovy vlády Zeman po premiérovi 101 podpisů nevyžadoval. Při povolebních jednáních s politickými stranami prezident uvedl, že tento požadavek nevznášel kvůli tomu, aby Babiše nemohl nikdo při sestavování kabinetu vydírat.

Podpisy většiny poslanců vyžadoval Zeman před čtyřmi lety i po Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD), který tehdy sestavoval vládu. Zeman 101 podpisů chtěl vidět ještě předtím, než Sobotku jmenoval premiérem. Vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL poté získala důvěru napoprvé.

Podpisy 101 poslanců, a dokonce notářsky ověřených, vyžadoval Zeman v roce 2013 i po tehdejší koalici ODS, TOP 09 a LIDEM, která chtěla vytvořit kabinet po demisi premiéra Petra Nečase (ODS). Koalice Zemanovi podpisy nabídla, prezident ale přesto jmenoval premiérem místo Miroslavy Němcové (ODS) nestraníka Jiřího Rusnoka. Jeho úřednický kabinet poté nezískal důvěru Sněmovny a situace skončila předčasnými volbami.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Členové výboru a poslanci hnutí ANO a SPD v úterý většinou hlasů rozhodli debatu o policejní žádosti o vydání Babiše a Faltýnka odsunout na příští týden. Psali jsme o tom ZDE. Na výbor v úterý nedorazili ani Babiš, ani Faltýnek. Požádali o odklad slyšení kvůli zprávě Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), o níž jsme psali ZDE. Oba se na výbor dostaví až příští týden.

Babiš: I druhá vláda by měla být menšinová

Podle Babiše by i druhá vláda, pokud nezíská důvěru na první pokus, měla být menšinová. „Určitě preferuji menšinovou vládu, nebudu to zastírat. Je to ta nejlepší varianta,“ uvedl Babiš v rozhovoru pro sobotní vydání deníku Právo na dotaz, zda by napodruhé raději zopakoval menšinovou jednobarevnou vládu. Zopakoval to i ve středu ve sněmovně. „Lepší je menšinová vláda s podporou. Když to nepůjde, nabídneme vládu,“ uvedl Babiš na dotazy novinářů, jak bude postupovat při případném druhém pokusu o sestavení vlády.

Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí kabinet získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců. Pro to, aby se dolní komora mohla usnášet, musí být v sále aspoň 67 poslanců. Pro získání důvěry by tedy mohlo teoretický stačit i pouhých 34 hlasů. Poslanci se vyslovují k vládě po jménech v abecedním pořadů od vylosovaného člena dolní komory.

Vládu Andreje Babiše jmenoval prezident Zeman 13. prosince. O důvěru musí vláda požádat do 30 dnů od jmenování. Pokud Babišova vláda důvěru nezíská, podá demisi a prezident Zeman ji pověří vládnutí do jmenování nové vlády.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte dále: Za poslanci přišli vyšetřovatel Čapího hnízda a dozorující státní zástupce

VIDEO: Babiš slibuje vlaky zdarma od 65 let a sociální bydlení

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články