EMA nedoporučila ivermektin při léčbě a prevenci proti koronaviru
Ivermectin v ČR
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) v pondělí nedoporučila při léčbě a prevenci covidu-19 používat přípravek proti parazitům ivermektin. Výsledky prozkoumaných studií jsou podle agentury různé a neprokazují potřebný přínos přípravku. Účinek léku je nadále možné zkoumat při řádných klinických testech, informovala agentura na svých webových stránkách.
„Laboratorní studie zjistily, že ivermektin může blokovat replikaci SARS-CoV-2 (virus, který způsobuje COVID-19), ale při mnohem vyšších koncentraci ivermektinu, než jaké se dosahuje při současných povolených dávkách. Výsledky klinických studií byly různé, přičemž některé studie nevykazovaly žádný přínos léku a jiné uváděly potenciální přínos. Většina studií, které EMA přezkoumávala, byla malá a měla další omezení,“ stojí ve zprávě agentury. „EMA proto dospěla k závěru, že v současné době dostupné důkazy nejsou dostatečné k podpoře použití ivermektinu proti onemocnění COVID-19 mimo klinické studie.“
Ministerstvo zdravotnictví 13. března umožnilo lékařům ivermektin podávat, nicméně tento lék označilo za experimentální. „Ministerstvo zdravotnictví umožňuje všem poskytovatelům zdravotní péče podání léčivého přípravku ivermectin, pokud to bude v souladu s platnými stanovisky SÚKL a pacient vyplní informovaný souhlas. Zároveň je ale nutné dodat, že dosud neexistují dostatečné důkazy o prokazatelně kladném vlivu ivermectinu na léčbu onemocnění COVID-19,“ vyjádřil se tehdy k přípravku ministr zdravotnictví Jan Blatný. Psali jsme o tom zde. Sám Blatný již dříve řekl, že by si sám ivermektin nevzal, jelikož hrozí poškození jater nebo ledvin.
Po používání přípravku dlouhodobě volá premiér Andrej Babiš (ANO), který se sám podílel na objednání ivermektinu do Česka. „Mám skvělou zprávu. Do Fakultní nemocnice u sv.Anny v Brně dorazilo 10 tisíc balení léku Ivermektin pro 20 tisíc pacientů. Díky za spolupráci řediteli Vlastimilu Vajdákovi a primáři Michalu Rezkovi, který ho pacientům podává od loňského listopadu. Doufám, že lék teď pomůže i dalším,“ oznámil premiér začátkem března na Twitteru.
Ani jedna studie, na základě kterých se rozhodoval Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), nepotvrdila klinické benefity ivermektinu při léčbě covidu-19. Část z nich neprošla recenzním řízením, některé také zřejmě obsahovaly statistické chyby. Babiš však trvá na používání tohoto experimentálního léku. „Ale my říkáme, nebudeme čekat na klinické studie, zkusme to aplikovat,“ řekl. Uvedl, že vláda se zabývá všemi léky, o nichž se v této souvislosti doslechne.