Šokující studie klimaskeptika: měřící stanice teplot jsou na špatných místech
MÁME VĚŘIT MĚŘÍCÍM STANICÍM?
Pozoruhodným rysem naší energetické krize je, že v EU ještě nikdo směrodatný nenavrhl revizi klimatické politiky – emisních povolenek, taxonomie a podobně. Politici a hlavní proud vědy samozřejmě mají nainvestováno do hypotézy o antropogenním (lidstvem zaviněném) globálním oteplování. Evropská unie následuje šest let starou Pařížskou dohodu OSN, která stavěla na zprávách Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC). Panel je nejenom politicky, ale z velké části i datově závislý na amerických databázích.
Spojené státy provozují největší síť měřicích stanic, z nichž se vypočítávají klimatické trendy. Nebýt americké klimatologie a jí ovlivněné politické scény (a Hollywoodu a sociálních platforem, ale to už by byla jiná kapitola), dost možná by žádná Pařížská dohoda nevznikla, tím pádem ani žádný Zelený úděl Evropské unie.
Proto je potenciálně tak důležitá studie, s níž nedávno přišel americký meteorolog a zasloužilý klimaskeptik Anthony Watts (jeho hojně čtený web Wattsupwiththat.com by neměla přecházet žádná ze stran sporu). Studii zaštítil libertariánský Heartland Institute. Wattsovým tématem je zkreslení naměřených teplot známé jako městský tepelný ostrov, respektive ostrůvek – urban heat island, UHI. Watts došel k názoru, že v soustavě amerických stanic tento efekt řádí do té míry, že dokáže zkreslit klimatické grafy.
U městských tepelných ostrovů jde v zásadě o to, že povrch zastavěný – betonem, cihlami, asfaltem – nebo ovlivněný zdroji tepla – vývody chladičů, klimatizací, dalšími stroji, auty – má logicky vyšší teplotu, než jakou by měl jen vlivem slunce. U první kategorie, tedy zastavěného povrchu, je třeba vědět, že každý metr čtvereční betonu nebo asfaltu, který přes den absorbuje teplo ze slunečního záření, ho v noci vydává zpět do vzduchu skrze infračervené záření v mnohem větší míře, než kdyby to byla hlína a tráva.
Celý text si můžete přečíst na ECHOPRIME. Nebo od čtvrtka v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.