O plynové krizi je již rozhodnuto
ÚHEL POHLEDU
ÚHEL POHLEDU: Nejlepším lékem na nedostatek jsou vysoké ceny. Jak prosté. Nejrychlejším způsobem, jak vyrobit nedostatek, je snížit ceny. Jak jednoduché a logické.
Když poptávka převyšuje nabídku, cena roste. Když nabídka převyšuje poptávku, cena klesá. Když cena roste, roste nabízené množství a klesá poptávka. Když cena klesá, klesá nabízené množství a roste poptávka. Ta nejlogičtější možná zákonitost; automatický jev, s nímž každý podnikatel a obchodník žije v symbióze, je s ní srostlý, je automatickou součástí jeho vnímání života.
Politická reprezentace nejsou podnikatelé ani obchodníci. Ten nejhorší možný nápad, jaký by Evropa a svět mohly mít v okamžiku, kdy si svou vlastní vinou a příklonem k zelenu a Green Dealu naordinovaly nedostatek energií a jejich nesmyslně vysokou cenu, by bylo ceny energií zregulovat, zadotovat, zastropovat. Umělé snížení ceny by okamžitě snížilo nabídku a naopak zvýšilo poptávku. A vznikl by fyzický nedostatek řádově vyšší než před regulací ceny.
A přesně tohle svět dělá. Už se začíná mluvit o zastropování cen ropy na světových trzích. Rusko na to naprosto ekonomicky logicky a očekávatelně zareagovalo výrokem místopředsedy ruské vlády Alexandera Novaka, že pokud padne rozhodnutí o cenovém stropu na ropu, Rusko tuto surovinu přestane na světový trh dodávat. Tedy ropa začne chybět.
Pak tu máme plyn. „Oficiální“ stanovisko hovořilo o tom, že se Německo obává, že dnes, 21. července, nezačne po plánované odstávce za účelem údržby proudit z Ruska do Německa plyn plynovodem Nord Stream 1. (To se nestalo, plyn plynovodem teče asi na třetinu kapacity.) Vedle toho je ovšem realita taková, že Německo zcela dobrovolně, vědomě a záměrně zablokovalo ropovod Nord Stream 2, který je paralelní s ropovodem Nord Stream 1 a měl znásobit jeho kapacitu na dvojnásobek. Nord Stream 2 je hotový, natlakovaný, stačí jej spustit – ale Německo by k tomu muselo poskytnout certifikaci. A to odmítlo udělat. Volání, že je málo ruského plynu, tedy nekoresponduje s faktem, že Německo odmítlo víc ruského plynu.
Množí se indicie, že věc není tak černobílá. Ve stejnou chvíli, kdy Evropa volá, že jí chybí plyn z Ruska, současně s největší pravděpodobností nenavyšuje své objednávky. Například na konci října 2021, když se mluvilo o energetické krizi, došlo k následujícímu incidentu: v sobotu brzy ráno na měřicí stanici v německé obci Mallnow, ležící u polské hranice, prudce poklesl a pak se zastavil průtok plynu. Přitom Polsko stále dostávalo nasmlouvané množství plynu. Ostatně také jiní odběratelé Gazpromu v jižní a západní Evropě potvrzují, že Gazprom u nich dostál závazkům. Ale současně tehdejší průzkum agentury Reuters ukázal, že tito odběratelé si vyšší dodávky neobjednali.
Navíc zástupce polského provozovatele plynovodů Gaz-System řekl, že ruský plyn do Polska začal přicházet v obráceném směru – tedy ze západu na východ. Protože kolísání poptávky po ruském plynu závisí na momentálních potřebách kupujících, neboli průtok závisí na tom, kolik kupující chce plynu odebrat, existuje jediné vysvětlení. Prostě nebyla poptávka po přepravě plynu směrem do Německa. Prostě Německo ruský plyn uprostřed plynové krize nechtělo. Jenomže pak by to znamenalo, že minimálně jeden zásadní odběratel nechce plyn, o kterém se šíří obavy, že bude chybět, a nemá zájem si pro takový případ zavčasu naplnit plynové zásobníky…
Když půjdeme ještě o pár měsíců dál, zjistíme, že před rokem soudní dvůr Evropské unie potvrdil zákaz zvýšení kapacity plynovodu OPAL, prý proto, že by to porušilo unijní zásadu energetické solidarity. Jinými slovy: Nepovolíme pustit plynovodem víc plynu, protože někdo by mohl mít víc. Nechť raději všichni mají stejně málo, tak je to solidární.
V březnu 2022 pak místopředseda EK Frans Timmermans prohlásil, že EU se zbaví závislosti na ruském plynu „mnohem dříve než v roce 2030“ a už letos sníží dodávky o dvě třetiny. Z prohlášení EK pak vyplývá, že za realizaci těchto plánů budou z velké části zodpovědné vlády jednotlivých států. Bez jakéhokoliv dalšího komentáře konstatuji, že Nord Stream 1 od čtvrtečního rána jede cca na třetinu.
Co tím chci říci: Plynová krize v zimě BUDE, energie budou ještě dražší než nyní. A pokud nepůjde o rozhodnutí Ruska, půjde o vědomé rozhodnutí EU a jejích vlád. Zásobníky naplněny nebudou, protože zásobníky se plní v létě, tedy nyní. Prostě s tím počítejme, není žádné „možná“ a „snad“. Politicky je již rozhodnuto.