Označ dezinformátora. Twitter zavádí práskací nastroj Birdwatch přímo pro uživatele
DEZINFORMACE NA TWITTERU
„Tento přístup má potenciál..." Twitter spustil nový nástroj proti dezinformacím, který apeluje přímo na uživatele této sociální sítě, aby hlásili podle nich nevhodné nebo zavádějící zprávy. Platforma současně umožňuje těmto aktivním jedincům přidávat k nim kontextové poznámky. Jak uvádí agentura AFP, děje se tak dva týdny poté, co Twitter zrušil účet prezidenta USA Donalda Trumpa kvůli jeho údajnému podněcování k útoku jeho stoupenců na Kapitol.
Nástroj zvaný Birdwatch má umožnit dobrovolníkům ve Spojených státech hlásit závadné tweety a přidávat k nim kontextové poznámky, které budou zpočátku publikované pouze na samostatném webu Birdwatch. „Naším cílem je posléze zviditelnit tyto poznámky přímo pod tweety globálnímu publiku na Twitteru, pokud bude existovat shoda mezi širokou a rozmanitou skupinou uživatelů," uvedl v tiskové zprávě Keith Coleman, viceprezident společnosti.
Podle údajného předběžného průzkumu provedeného samotnou společností Twitter „uživatelé oceňují, že upozorňující poznámky budou pocházet přímo z komunity uživatelů (a nikoli z ústředního orgánu Twitteru) a že upozornění umožňuje (publikovat) kontext, který pomáhá porozumět a vyhodnotit tweet (spíše než jen vytvářet označení jako„ pravdivé “nebo„ nepravdivé “),“ dodal Coleman na blogu.
„Věříme, že tento přístup má potenciál rychle reagovat při šíření zavádějících informací a přidávat kontext, kterému lidé důvěřují a je pro ně cenný," uvádí Coleman. Dodal, že Twitter se bude snažit udělat platformu co nejvíc transparentní a důvěryhodnou. „Všechna data z aplikace Birdwatch budou k veřejně k dispozici a ke stažení. Také chceme zveřejnit kompletní přepis kódu, na kterém bude aplikace postavena v oficiálním návodu na užívání,“ uvedl Coleman.
Coleman uvedl, že si společnost uvědomuje, že Birdwatch představuje velkou výzvu nejen v rámci vývoje, ale také směrem ke komunitě uživatelů. „Od odolnosti proti manipulaci, přes zabránění dominance některých skupin, až po distribuci. Budeme se během pilotní fáze projektu na tyto věci ještě zaměřovat a zdokonalovat je,“ dodal. „Nemusí to být snadný vývoj, ale věříme, že je to model, který stojí za to vyzkoušet,“ uvedl Coleman.