Nouzový stav chci prodloužit, trvá na svém Hamáček
KONEC NOUZOVÉHO STAVU?
Vicepremiér a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) stojí za svým návrhem prodloužit opět nouzový stav v Česku. Na svém facebookovém profilu uvedl, že lidé se ke konci stavu nouze upínají, ten však nebude znamenat zrušení všech vládních protiepidemických opatření či konec koronavirové epidemie jako takové. Ministr vnitra si nepřeje, aby se republika vrátila „na začátek“, než jeho ministerstvo vnitra převzalo problematiku distribuce ochranných prostředků pro zdravotníky.
„Od začátku krize kolem covidu-19 jsem se snažil vystupovat maximálně odpovědně. Dělám to tak vždycky. Neumím pracovat podle toho, jak vyjde nějaký průzkum. Snažil jsem se vysvětlovat věci srozumitelně. Aby bylo jasné, co jako vláda děláme a proč. Když jsem navrhoval poprvé nouzový stav, bylo to zejména ze dvou důvodů. Zaprvé snaha získat ochranné pomůcky pro zdravotníky. Zadruhé změna doporučení pro ty, kdo přijížděli z rizikových oblastí. Hlavně ze severní Itálie,“ uvedl Hamáček s tím, že chápe, že lidé už mají nouzového stavu „plné zuby“.
„Když jsem nyní navrhoval prodloužení nouzového stavu, věděl jsem, že na tom není nic populárního. Tušil jsem, že mi za to moc lidí nepoděkuje. Ale přesto si za návrhem stojím,“ prohlásil šéf krizového štábu. Podle něj se lidé ke zrušení nouzového stavu upínají s nadějí, že se s tím současně zruší i všechna opatření a vir zmizí, což ale není pravda. Hamáček poukazuje především na zkomplikování nákupů ochranných prostředků, které nyní může v rámci centrální distribuce ochranných pomůcek vyřizovat resort vnitra.
Uklidňuje však tím, že státní hranice nezůstanou zavřené. „Podporuji názor zdravotních expertů, abychom jednotlivá opatření rozvolňovali, restrikce rušili a tím znovu nastartovali ekonomiku země,“ ujistil Hamáček.
Hamáček: Při povodních krize také končí až s klesáním vody
Z úterních vyjádření špiček koalice vyplynulo, že kabinet o další prodloužení nouzového stavu, který v Česku platí od 12. března, již po 30. dubnu usilovat nebude. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že pro jeho pokračování nevidí důvod. Hamáček poté řekl, že v takovém případě nemá smysl o prodloužení Sněmovnu žádat. Babiš chce o nouzovém stavu jednat ve čtvrtek na vládě i na základě stanoviska epidemiologů.
V úterý Hamáček uvedl, že při povodních bývalo vždy pravidlem končit krizová opatření až ve chvíli, kdy začne klesat voda. „Případy koronaviru zatím stále rostou, i když pomalu,“ napsal. Tak zásadní otázky jako nouzový stav, by se měly nejdříve probrat s odborníky a pak na vládě, dodal. „ANO však má většinu a s tím související větší odpovědnost,“ sdělil. Babiš předtím uvedl, že záporný názor na pokračování nouzového stavu mají všichni ministři za ANO.
Po ukončení centrální distribuce by se od 1. května mělo v oblasti ochranných prostředků postupovat podle zákona o zadávání veřejných zakázek a kompetenčního zákona, dodal Hamáček. „To znamená, že zdravotnictví zabezpečí ochranné pomůcky i testování, kraje a ostatní instituce si zajistí materiální i personální kapacity. Policie, vojáci i hasiči se mohou vrátit ke své práci,“ napsal.