Úkladná vražda, nebo sebevražda. Smrt exšéfa rozvědky vzbuzuje znepokojení
OBĚŠENEC SE SVÁZANÝMA RUKAMA
O smrt bývalého náčelníka Vojenské zpravodajské služby se na Slovensku zajímá Národní kriminální agentura (NAKA). Zatím není jasné, zda šlo o vraždu, či sebevraždu. Petera Bučku našel oběšeného na stromě v úterý odpoledne náhodný kolemjdoucí na kraji Bratislavy poblíž kamenolomu v Děvíně, měl svázané ruce. Kriminalisté zřejmě prověřují i verzi, zda jeho smrt mohla souviset s vazbami na okolí trestně stíhaného podnikatele Norberta Bödöra, který byl v minulosti spojen i s pozadím kauzy kolem vraždy novináře Jána Kuciaka.
Znepokojení nejen na Slovensku vyvolala tento týden smrt generálmajora Petera Bučky, který se po celá 90. léta minulého století pohyboval v popředí slovenského vojenského zpravodajství a dva roky službu vedl. Později se stal poradcem ministra obrany a pracoval také na ministerstvu hospodářství. Bučkovo tělo bylo nalezeno náhodným kolemjdoucím na okraji slovenské metropole, nedaleko břehu Dunaje. Kromě vyšetřovatelů z NAKA měl na místo dorazit podle deníku Pravda osobně i speciální prokurátor Daniel Lipšic, což napovídá víc o závažnosti celé situace. Podle některých slovenských médií policie pátrala po Bučkovi už předtím.
Slovenská policie zatím žádné podrobnosti nesdělila. Více o příčině smrti by měly říct až výsledky pitvy a důkazy zajištěné na místě forenzním týmem. Zvláštní pozornost však vzbudila slova slovenského ministra obrany Jaroslava Nadě o tom, že se měl někdejší vysoce postavený generál pohybovat i ve skupině kolem kontroverzního podnikatele Norberta Bödöra, jenž čelí obvinění v několika korupčních kauzách a před týdnem byl znovu vzat do vazby, kde předtím pobyl 1,5 roku kvůli obavám z ovlivňování jiného vyšetřování.
Mohlo jít i o sebevraždu, napoví pitva
Podle televize Markíza vyšetřují kriminalisté z NAKA událost jako „úkladnou vraždu“, a to kvůli svázaným rukám mrtvého. Dle slov zkušeného českého kriminalisty, který vyšetřoval dlouhá léta vraždy, jde však v zásadě o standardní postup. „Každá sebevražda by se ze začátku měla vyšetřovat jako vražda,“ vysvětluje pro Echo24 Jaroslav Čurda, někdejší vyšetřovatel ze středočeských vražd. Sám prý zažil několik případů, kdy se lidé dokázali svázat a pak ještě sebevraždu dokonat, říká, že nešlo o nic výjimečného. Často podle něj šlo o pojistku, že krok bude pak již nezvratný. Důležitá má podle něj být pro objasnění skutečného motivu soudní pitva a také případné posudky znalců v oboru psychologie, které řeknou víc o tom, co se dělo dny a hodiny před smrtí.
Šándor: Pokud se potvrdí podezření, je to nepřijatelné
Se zesnulým zpravodajcem se znal osobně z dob svého působení v tajných službách i bývalý náčelník českého Vojenského zpravodajství a bezpečnostní expert, generál Andor Šándor. „Znám ho ještě z doby Československa. Potom patřil k té skupině, která zakládala vojenskou zpravodajskou službu po rozpadu federace. V letech 98 a 99 té službě šéfoval. Já jsem se s ním párkrát tehdy potkal, když jsme měli společná jednání v rámci zpravodajské služby,“ vzpomíná Šándor.
Podle Šándora zatím skutečnosti napovídají tomu, že by mohlo jít o popravu. „Fakt, že u toho byl speciální prokurátor Lipšic, člověk, který se pohybuje v kauzách, které odkrývají všechny korupční skandály zasahující propojení politiky, byznysu, policie, tajných služeb, je také čehosi dokladem,“ říká. Souhlasí však, že je třeba počkat zejména na zprávy z pitvy.
Kdyby se potvrdilo, že se Bučka pohyboval v okolí kontroverzních byznysmenů, kteří mají potíže se zákonem, bylo by to podle Šándora nepřijatelné. „Pokud by se to potvrdilo, že se lidé ze zpravodajských služeb po svém odchodu dostávají do kontaktu se závadovým byznysem, poměrně dost by mi to vadilo,“ dodává.
V případě, že by skutečně šlo o vraždu, mohlo by jít i o demonstraci síly, popřípadě způsob, jakým odrazit některé jedince od případného svědectví v některém z probíhajících soudních řízení, říká Šándor s tím, že rozhodující je právě výpověď u soudu, nikoli v případě vyšetřování. „Může to být vzkaz dalším lidem: pozor pánové, tohle už není legrace. Svědčí to o situaci na Slovensku, kdy sledujeme prorůstání politiky, byznysu a organizovaného zločinu,“ míní.
„Někdo je zřejmě nervózní,“ říká slovenský novinář
Zprávě o smrti generála Bučky věnují slovenská média velkou pozornost, a to zejména kvůli podezření, že měl kontakty na slovenské podsvětí. Komentátor a investigativní novinář ze serveru Aktuality.sk Marek Vagovič, jenž dříve spolupracoval i se zastřeleným Jánem Kuciakem, řekl, že na závěry je ještě velice brzy. Neobjasnění případu by podle něj znamenalo, že se Slovensko posune na úroveň totalitních režimů.
„Případ pana Bučky vzbuzuje množství otázek, přičemž policie ho vyšetřuje jako podezření z úkladné vraždy. V této chvíli je však předčasné dělat jakékoli závěry, jelikož máme minimum informací. Známe jen vyjádření ministra obrany Jaroslava Nadě, že pan Bučka se měl pohybovat v okolí skupiny oligarchy Bödöra, který je dnes trestně stíhaný jako hlava policejní mafie,“ popisuje Vagovič s dodatkem, že zatím nevíme, co přesně to znamená, a zda a komu byl Bučka případně nepohodlný, co všechno věděl a zda v některých kauzách nefiguroval jako svědek. „Zároveň však platí, že od momentu, kdy se začaly na Slovensku důsledně prověřovat korupční kauzy s politickým pozadím, došlo k vícero sebevraždám – a nyní, zdá se, i k vraždě. Někdo je zřejmě velmi nervózní, neboť může jít o velké peníze, majetky, moc, vliv a beztrestnost. Věřím, že případ pana Bučky se co nejdříve objasní, protože takové věci se doteď děli jen v totalitních režimech nebo banánových republikách,“ dodává.
Slovensko stále čelí dopadům zemětřesení, které v roce 2018 vyvolala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Z objednání vraždy byl obžalován podnikatel Marian Kočner, který je vyšetřován i kvůli jiné závažné trestné činnosti. Soud první instance v této kauze Kočnera nejdříve obžaloby zprostil, slovenský nejvyšší soud však vloni v červnu předchozí verdikt zrušil.