Žena velí mariňákům. Četa námořní pěchoty má historicky první velitelku
Velitelka mariňáků
Žena velící četě amerických mariňáků? Donedávna nemožné, nyní skutečnost. Nadporučice Námořní pěchoty USA Marina Hierlová přepsala historii tím, že se stala první takovou velitelkou. Na povel má zhruba 35 chlapů a ti si ji zatím chválí. Informace přinesl americký deník The New York Times.
„Vést mariňáky je ctí a privilegiem, které si nadporučice Hierlová vysloužila pomocí píle a odhodlání, stejně jako další důstojníci,“ řekl mluvčí námořní pěchoty Brian Block. Ve vyjádření pro média kromě chvály na Hierlovou ocenil i přínos dalších žen, které slouží v americké Námořní pěchotě.
„Chtěla jsem se svým životem dělat něco důležitého. Chtěla jsem být součástí skupiny lidí, kteří by byli ochotni jeden pro druhého zemřít,“ řekla sama novopečená velitelka čety pro NY Times. Ta se již v minulém roce zapsala do historie, když společně s dalšími dvěma ženami absolvovala program pro důstojníky Námořní pěchoty. Nyní své nabyté vzdělání využila a dostala na povel četu mariňáků.
Během cvičení si již stihla získat respekt své čety. Jeden z jejích příslušníků, desátník Kai Segura, sice přiznal, že mariňáci byli nejprve k vedení Hierlové skeptičtí. To ovšem brzy vzalo za své. Členové čety nejprve uznali její fyzickou kondici a později také její velení. „Je jedna z nás,“ řekl pro deník NY Times Segura.
Marina Hierlová oficiálně velí třetí četě v rotě E 2. praporu 4. pluku, který je součástí slavné 1. divize námořní pěchoty. Ta vznikla během druhé světové války a zasáhla například do bojů o Guadalcanal či Okinawu. Zúčastnila se také války v Koreji, Vietnamu či Perském zálivu a nyní také v Afghánistánu.
V současnosti působí u americké Námořní pěchoty téměř 16 tisíc žen, což činí zhruba osm a půl procenta aktivních příslušníků. Až do roku 2015 nemohly ženy působit u bojových útvarů.