Mořští savci v uniformách. Američané stále využívají vojenské delfíny

Vojenský výcvik delfínů

Mořští savci v uniformách. Američané stále využívají vojenské delfínyNOVÉ
Vojákem trénovaný vojenský delfín Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=181196

3
Svět
Echo24
Sdílet:

Již ve druhé půli dvacátého století se některé státy rozhodly začít využívat delfíny pro vojenské účely. Spekulovalo se například o sovětských „kamikaze“ delfínech, či o delfínech pokládajících podmořské miny. Američtí vojáci doteď využívají tyto mořské savce pro podpůrné úkoly. Jedno z takových cvičení s delfínem nyní předvedli cvičitelé Amanda Nadererová a Dave Woods. Přichystali pro něj manévr na lokalizování podmořských min, informuje server Naval Today.

U námořní základny Point Loma v jihokalifornském San Diegu, kde vojenští delfíni trénují na své úkoly (oficiálně se označují jako Mark 7 Marine Mammal System), pro ně připravili speciální trénink. Cvičitelé Amanda Nadererová a Dave Woods do vody ponořili maketu podmořské miny a nechali ji dosednout až na dno. Následně na lodi přivezli delfína, jehož úkolem je minu lokalizovat, aby potápěči znali její přesnou polohu.

Delfína na toto tréninkové minové pole dopravili na lodi zabaleného do deky. Následně ho vypustili do moře. Už po 30 vteřinách se vynořil zpět na hladinu a hlásil svým trenérům nález miny. Následně jej trenéři poslali pod vodu znovu, aby nález potvrdil. Když se delfín vynořil podruhé, bylo nasadili mu zařízení, pomocí kterého má vojákům přesně lokalizovat minu. Opět se potopil k mině a lokalizátor umístil vedle ní. Z položeného přístroje se následně část odpojila a vystoupala až na hladinu, čímž upozornila delfínovy trenéry, Nadererovou a Woodse, na místo, kde se atrapa miny nachází. Místo nálezu následně potvrdili potápěči.

Vojenský delfín při tréninku lokalizace podmořských min
Vojenský delfín při tréninku lokalizace podmořských min Foto:

Foto: US Navy

Využívaní delfínů pro vojenské účely není nic nového. Již ve druhé polovině minulého století byl tito podmořští savci využíváni nejen Američany, ale také Sověty. Ti šli údajně ještě dál a kromě podpůrných úkolů, jako lokalizování min či nepřátelských objektů pod vodou, učili delfíny i činnostem, kterými by zabili nepřítele. Spekulovalo se například o delfínech naučených pokládat podmořské miny a dokonce i o tzv. „kamikaze“ delfínech. Jejich úkol měl být prakticky totožný, jako ten, který plnili právě japonští letci během druhé světové války. V sebevražedných misích ničili desítky spojeneckých lodí v Tichomoří. „Kamikaze“ delfín se měl s výbušninami na svém těle dostat k nepřátelské ponorce či lodi a najet do ní, čímž by došlo k explozi.

Rusové údajně program vojenských delfínů ukončili po rozpadu Sovětského svazu. Vzhledem k tomu, že byli situováni především v Sevastopolu na Krymu, připadla tato jednotka Ukrajině. Ta se od anexe Krymu Ruskem v roce 2014 snaží získat své delfíny zpět. Britská televize BBC již dříve, konkrétně roku 2000, informovala o tom, že Rusové prodali své zbylé vojenské delfíny Íráncům.

Vojenský delfín
Vojenský delfín Foto:

Foto: Wikimedia Commons/ U.S. Navy photo by Photographer‘s Mate 1st Class Brien Aho. https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=348618

Americký program pro výcvik vojenských delfínů existuje již od roku 1960 a trvá dodnes. Při hledání nejlepšího možného tvora pro podmořské vojenské úkoly zkoumali 19 různých živočichů, přičemž nejlepším se jevil právě delfín. Využíván je americkým námořnictvem mimo jiné k hledání min. Jsou cenění pro svojí echolokaci, která funguje na podobném principu jako námořní sonar. Američané však kromě delfínů využívají také lachtany, kteří mají výborný zrak a snadno tak můžou rozpoznat objekty pod hladinou moře.

I v USA se objevily spekulace, že jsou jejich vojenští delfíni cvičení pro podobné úkoly jako ti sovětští. To mělo za následek dlouhodobé protesty ze strany aktivistů za práva zvířat. Americké námořnictvo však tato osočení vždy odmítalo.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Téměř 2/3 bitevních letounů US Navy nejsou schopné vzlétnout

Hamás zajal izraelského armádního delfína. Špehoval u Gazy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články