Piráti v rozvratu. Dávají zmatené rozhovory, přibývá odpůrců vstupu do vlády

SITUACE U PIRÁTŮ

Piráti v rozvratu. Dávají zmatené rozhovory, přibývá odpůrců vstupu do vlády
Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Foto: Jan Zatorsky
2
Domov
Echo24
Sdílet:

O tom, jestli si Piráti interně odsouhlasí koaliční smlouvu a tedy i vstup do vlády Petra Fialy, bude jasno až v pondělí večer, ve straně ale každým dnem přibývá potíží a neshod. Členové na Pirátském fóru řeší, jestli kvůli takzvané kumulaci funkcí vůbec někdo v kabinetu zasedne, jednotliví politici pak dávají rozhovory, kterými jen dále posilují zmatek. Poslanec Jakub Michálek třeba přiznal, že u Pirátů vzniklo křídlo odpůrců, europoslankyně Markéta Gregorová zase zpochybnila, že je předseda strany Ivan Bartoš nejlepším kandidátem Pirátů do vlády.

Debatu v pátek vyvolal poslanec Pirátů Jakub Michálek, který se vzdal křesla ministra pro legislativu. Nechal se slyšet, že předsedovi Ivanu Bartošovi sdělil, že hodlá plně vykonávat poslanecký mandát, a Bartoš tak bude patrně hledat nového nominanta na oblast legislativy. Je ale otázkou, zda se ve vládě objeví vůbec předseda strany, který byl zvolen poslancem a vládní angažmá by tak i u něj znamenalo souběh více funkcí najednou.

Sám Michálek v tom problém nevidí. „U nás ve straně se totiž spustil povyk, že být ministr a zároveň poslanec je něco špatného. To jsme nikdy neříkali. Jen jsme říkali, že chceme prosadit klouzavý mandát. Ale politicky nezkušená část našeho členstva pojala přesvědčení, že je to nějaká naše zásada. Ve skutečnosti je to tak, že ve vládě mají sedět politici, kteří dostali legitimitu od občanů. Tady se naopak snaží prosadit model, aby tam chodili lidi, kteří neuspěli. To není správně,“ prohlásil v rozhovoru s deníkem Právo.

Michálek v interview také pojmenoval jistou nesouhlasnou frakci uvnitř strany. „Myslím, že celé je to záminka určitého křídla v pirátské straně. A protože nemají mandát od členské základny zpochybnit nominaci do vládního týmu přímo, tak zvolili tuto cestu. Je namířena i proti Ivanu Bartošovi s cílem ho oslabit před volbou předsednictva,“ vyjádřil se ke kumulaci funkcí u Ivana Bartoše. Podle Michálka ještě existuje část Pirátů, která není připravena na vstup do vlády a chová se až příliš aktivisticky.

Mohli bychom být nejsilnější stranou opozice, říká Gregorová

Ohlas vyvolal i rozhovor týdeníku Respekt s pirátskou europoslankyní Markétou Gregorovou. Ta se nechala slyšet, že kdyby strana nakonec skončila mimo vládu, mohla by být díky své vyprofilovanosti nejsilnější v opozici. A to i přesto, že Piráti mají dohromady jen 4 poslance, zatímco hnutí ANO skončilo s 72 zákonodárci.

„Je otázka, zda bychom si pozici nejsilnější opoziční strany dokázali na ANO nějak vybojovat,“ ptala se bývalá předsedkyně evropských Pirátů. „Vzhledem k tomu, že bychom představovali jiný, liberální pohled, protože ANO upřímně nemá úplně ideologii, na které by mohlo stavět názory, tak možná ano,“ myslí si.

Gregorová také prohlásila, že odborníci na jistý segment by neměli figurovat vysoko na pirátských volebních kandidátkách, protože by si je strana měla šetřit na ministerské posty, aby nedocházelo ke kolizi funkcí poslance a šéfa resortu. „V demokracii by hlasy měly být dávány straně a s nimi i důvěra, že to bude dělat dobře, že vyjedná prioritní resorty a vybere do nich své experty. Je pravděpodobné, že takový expert nebyl tak vysoko na kandidátce, protože věří právě v to, že následně bude povolán do vládního angažmá,“ uvedla.

Europoslankyně Pirátů si také myslí, že demokracie je v tuzemsku „rozbitá“. „To, že někdo je pořád v televizi, je to předseda a je vidět, neznamená, že musí být ve vládě. Že nemáme lepší lidi z hlediska rezortů a odbornosti,“ obula se nepřímo do předsedy Bartoše.

Gregorová mimo jiné také řekla, že se vysloví proti vstupu do vlády. „Je to pro mě těžká volba, ale ano. Nejspíš budu proti. Ale není to pro mě úplně samozřejmost. (...) Spíš rozhodnutá jsem, ale bude mě svrbět prst nad tlačítkem,“ uvedla.

Kvůli preferenčním hlasům získali Piráti v říjnových volbách jen čtyři místa ve Sněmovně, jejich koaliční partner STAN má 33 křesel. Piráti při diskusi o neslučitelnosti zmiňují i to, že v případě rezignace Bartoše by místo ve Sněmovně získala starostka města Trmice Jana Oubrechtová (STAN), v případě Michálka by však šlo o pirátskou místostarostku Prahy 12 Evu Tylovou.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články