Je britský princ pedofil?
komentář
Královská rodina čelí největšímu skandálu od smrti princezny Diany. Celá Británie se ptá, zda spal syn královny s nezletilými dívkami. Princ Andrew, mladší bratr prince Charlese, poskytl BBC rozhovor týkající se jeho vztahu s Jeffreym Epsteinem, jejž televize odvysílala v sobotu.
Epsteinova kauza se táhne již více než desetiletí. Letos v létě vypukla znovu naplno. Newyorský miliardář s kontakty na nejvyšších místech začal být v roce 2005 vyšetřován kvůli podezření sexu s nezletilými. Po podivných okolnostech byl nakonec odsouzen pouze na 13 měsíců za koupi sexu s nezletilou prostitutkou. Epstein navíc směl trávit velkou většinu času mimo vězení ve své kanceláři a na byznysových pochůzkách. Letos v červenci byl zatčen znovu. Tenkrát to vypadalo, že nevyklouzne, ale v srpnu spáchal ve vazbě zřejmě sebevraždu, i když existuje nespočet lidí, kteří oficiální verzi zpochybňují. Tvrdí, že byl zavražděn, aby nemohl udat své komplice z vysokých míst.
Kolem Epsteina se motaly desítky mocných a bohatých. Tři nejznámější jména s ním spojovaná jsou Bill Clinton, Donald Trump a princ Andrew. Zatímco proti oběma americkým prezidentům nevyplavalo žádné vážné obvinění a oba kontakty s Epsteinem přerušili, jen co na něj vypluly jeho zločiny, případ britského prince je jiný.
Jeho královskou výsost obvinila Virginia Robertsová, že s ní spal třikrát v roce 2001, když jí bylo 17 let. Jednou v Londýně, jednou v New Yorku, kde je sex s nezletilými zakázaný úplně, a jednou na Epsteinově ostrově, kdy se aktu prý účastnilo dalších několik dívek.
Princ Andrew také ihned nezpřetrhal veškeré kontakty s Epsteinem a sešel se s ním minimálně jednou po jeho propuštění, kdy jejich schůzku zachytil fotoaparát.
V rozhovoru princ Andrew popřel, že věděl o Epsteinových zločinech a na žádné setkání s Robertsovou si nevzpomíná, přestože existuje fotografie, na které je společně s ní zachycen. Tu označil za možný podvrh. S Epsteinem se setkal po jeho propuštění, neboť mu přišlo „čestné“ se s ním nějak po letech přátelství rozloučit. Od té doby ho neviděl ani s ním nemluvil.
Z rozhovoru zaujaly veřejnost především dvě odpovědi svou bizarností. Zaprvé popřel, že by se mohl s Robertsovou setkat v Londýně, neboť prý v den, který ona uvedla, večeřel v restauraci Pizza Express ve Wokingu. Pizza Express je řetězec italských restaurací, i když populární, nepatří mezi luxusní, je jen pár stupínků nad fast foody. Woking je nudné předměstí Londýna. Ani jedno není místo, kde by člověk očekával člena královské rodiny. Princ Andrew tvrdí, že to je přesně důvod, proč si na to tak dobře pamatuje, takových návštěv se účastní jen párkrát za život.
Princ taktéž zpochybnil výpověď Robertsové, že když se setkali, tak se „hodně potil“. Princ Andrew tvrdí, že od války o Falklandy v roce 1982, které se účastnil jako pilot vrtulníku, se nepotí, jelikož jeho tělo samo sebe předávkovalo adrenalinem, když po něm stříleli. Toto opravdu nejsou solidní důkazy, které by dokázaly vyvrátit pochybnosti, spíše působí jako výmluvy zoufalého člověka na poslední chvíli vycucané z prstu.
Celkově během padesátiminutového interview působil nepřesvědčivě, vyhýbavě a nyní se nachází v horší pozici než předtím. Je evidentní, že kývnout na rozhovor byla extrémní chyba. Šéf princova PR týmu s nápadem prý nesouhlasil, čtrnáct dní před ním ale rezignoval.
Britská veřejnost se tak musí naučit žít s myšlenkou, že jeden z nejvýše postavených členů královské rodiny je možná násilník a zločinec. V pečlivě budované imagi královské rodiny se tak vyskytla velká skulina.
Monarchie je v Británii populární především proto, že její veřejný obraz je dokonalý. Královna ztělesňuje národní hrdost, mladší členové se zapojují do britských válek, pomáhají při povodních, pořádají dobročinné akce. Když v devadesátých letech vyplynuly na veřejnost detaily nešťastného manželství Diany s Charlesem, rodinu to velmi poškodilo. Ukázalo se, že královská rodina jsou také jenom lidé.
Popularita vzrostla i díky další generaci. Svatba Williama s Kate a Harryho s Meghan vrátila rodině jakousi pohádkovost. Vojenská služba Harryho v předních liniích v Afghánistánu demonstrovala, že rodina je stále ochotna se obětovat.
Tuto idylu nyní rozbourává princ Andrew svým neuváženým interview. Ukazuje se totiž, že královská rodina nejsou jen lidé, ale můžou to být i zločinci. Pokud doufal, že všechny pochybnosti rozežene, naopak je posílil. Již čelí výzvám, aby vypovídal před FBI. Jediné štěstí je, že ve Windsoru by musela vypuknout menší genocida, aby se Andrew dostal na trůn, představa takto pochybného krále by mohla být moc i na takové monarchisty, jakými jsou Britové.