Komunisti nás překvapili, řekl Brabec. Babiš bude muset znovu jednat
KSČM diktuje podmínky
Místopředsedu ANO Richarda Brabce překvapilo dnešní vyjádření KSČM, že nemůže podpořit vládu, která bude mít v programovém prohlášení posílení zahraničních misí. V postoji k zahraniční politice se ANO s KSČM lišilo, vyjádření KSČM ale tento rozpor dostalo do kategoričtější polohy, řekl dnes Brabec. O záležitosti podle něj budou muset jednat předsedové ANO a KSČM Andrej Babiš a Vojtěch Filip.
Předseda komunistů Vojtěch Filip dnes řekl, že pokud bude programové prohlášení vlády ANO s ČSSD obsahovat závazek na posílení zahraničních misí armády, KSČM kabinet nepodpoří. „Pokud by to zůstalo součástí vládního prohlášení, tak by nebyla podpora KSČM možná,“ řekl Filip o posilování zahraničních misí. Návrh programového prohlášení vlády nyní obsahuje slib na posílení české přítomnosti v Afghánistánu a v Iráku. Hovoří se v něm i o přispívání do vojenských sil NATO v Pobaltí či do sil rychlé reakce.
Brabec uvedl, že o záležitosti zatím ví pouze z médií, KSČM dosud ANO oficiálně neinformovala. „Osobně pro mě a asi i pro kolegy je to překvapení,“ řekl. O rozdílném postoji ANO a KSČM k zahraniční politice podle něj obě strany věděly, i proto nejednaly o vládní koalici, ale pouze o toleranci vlády ze strany komunistů.
„Je potřeba, aby Filip jednal s Babišem“
„Dnes se to dostalo do daleko kategoričtější pozice. A především je potřeba, aby si pan předseda Filip sednul s panem předsedou Babišem a ty věci si řekli, jak opravdu byly míněny,“ řekl Brabec. Podle něj je třeba zjistit, jaký je přesný rozsah toho, co KSČM vadí.
„Odpovědnost za sestavení vlády má hnutí ANO, které také jedná s KSČM o toleranci vlády,“ napsal ČTK v reakci na komunistické stanovisko Hamáček. Podle něj byli zástupci sociálních demokratů na jednáních s ANO ujišťováni, že veškeré otázky týkající se programového prohlášení byly s KSČM vyřešeny.
Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (za ANO) v reakci na Filipovo vyjádření uvedla, že české zahraniční mise nejsou bojové a pomáhají bránit nelegální migraci.
KSČM kritizuje také návrh na vytvoření odděleného důchodového účtu obsažený v programovém prohlášení. V rámci dohody o toleranci vlády budou komunisté usilovat i o to, aby se místa v dozorčích radách státních podniků rozdělovala na základě poměrného zastoupení ve Sněmovně.
Jednání Babiše s Filipem by se podle Brabce mohlo uskutečnit v příštím týdnu. Na dohodu je ale podle místopředsedy ANO ještě čas, protože KSČM dnes oznámila, že o případné toleranci vlády rozhodne až po 15. červnu. V ten den by ČSSD měla zveřejnit výsledek vnitrostranického referenda o tom, zda do vlády s ANO vstoupí. ANO a ČSSD mají ve dvousetčlenné Sněmovně 93 poslanců. Aby jejich případný koaliční kabinet získal důvěru, měl by se opírat o hlasy 15 komunistických poslanců.