„Nepůjdeme do vlády, která bude prosazovat manželství homosexuálů“, uvedl Jurečka

VOLBY 2021

„Nepůjdeme do vlády, která bude prosazovat manželství homosexuálů“, uvedl Jurečka
Předseda KDÚ- ČSL Marián Jurečka. Foto: KDU- ČSL
1
Domov

Echo24

„Nepůjdeme do vlády, která by prosazovala manželství homosexuálů, uvedl předseda Lidovců Marián Jurečka. Později dodal, že je to „velmi pravděpodobné“ s tím, že si to nedovede představit. Upozornil, že postoj KDU-ČSL je dlouhodobě konzistentní a koaliční partneři ho znají. V rozhovoru pro Deník N také například hájil své kroky jako ministr zemědělství, či představoval priority lidovců v oblasti ekologie.

Jurečka tak odpovídal na dotaz, zda koaliční strany, které po volbách mohou zformovat vládu, mají nějaké třecí plochy. „Určitě takové body najdeme. Já myslím, že bychom jich našli docela dost,“ uvedl Jurečka. Jako příklad uvedl například názor na euro, zároveň na něm ukázal, že se koalice musí snažit hledat kompromisy. Například by se nebránil umožnění podnikatelům státu platit v eurech a ulehčit jim tak byrokracii.

Další příklady kompromisu ukazoval například na minulých zkušenostech z vlády Bohuslava Sobotky, kdy se některé věci do koaliční smlouvy nenapsaly, ale platilo u nich podání ruky. „V tomto máme jasný konzistentní názor a myslím, že to vědí i Piráti,“ uvedl k tématu manželství homosexuálů, když na něj byl dotázán.

V rozhovoru také odpovídal na dotaz ohledně vlády lidovců s Andrejem Babišem do roku 2017. Upozornil například na svoji snahu o zlepšení hospodaření s půdou a zadržování vody v krajině. V obojím by rád pokračoval. Jurečka také odpovídal na dotazy ohledně jeho role ve vládě Andreje Babiše. V minulosti Miroslav Kalousek o Jurečkovi uvedl, že šel Babišovi na ruku. „Já jsem Andreji Babišovi nikdy na ruku nešel,“ uvedl Jurečka. Podle něj jsou však podobné spory minulostí a upozornil, že Miroslav Kalousek například ve výroku o traktoristovi, uznal chybu a byl schopen se Jurečkovi omluvit. Naopak upozornil na omezení dotací velkým korporacím,v době kdy byl ministrem. Uvedl, že malé a střední podniky měly 80% úspěšnost v žádostech o dotace, zatímco velké podniky pouze 50%.

Na Jurečkova vyjádření už reagoval například pirátský senátor Lukáš Wageknecht. „Věřím že nejde o vypuštěný balonek ke spolupráci KDU s ANO. Lidská práva včetně manželství pro všechny jsou důležité téma a nesmí být důvodem pro pokračování Babišova kradení,“ uvedl na Twitteru.