Zemřeli na tepelný šok. V Pompejích objevili mimořádně zachovalé pozůstatky obětí
ARCHEOLOGICKÝ OBJEV
Archeologové objevili mimořádně zachovalé pozůstatky těl dvou mužů, kteří zemřeli při sopečné erupci Vesuvu, jež roku 79 našeho letopočtu zničila italské město Pompeje. Informovala o tom agentura Reuters.
Jedním z nich byl pravděpodobně muž vysokého postavení ve věku mezi 30 a 40 lety, který měl pod krkem pozůstatky vlněného pláště. Druhý, pravděpodobně ve věku od 18 do 23 let, byl oblečený v tunice a měl stlačené meziobratlové ploténky, z čehož archeologové usoudili, že mladík vykonával těžkou práci, pravděpodobně jako otrok.
Pozůstatky byly nalezeny v oblasti Civita Giuliana, 700 metrů severozápadně od centra starořímských Pompejí, v podzemní komoře v prostoru velké vily.
During excavations at Civita Giuliana, around 700 metres northwest of Pompeii, in the area of the suburban villa where in 2017 the servile part had been discovered along with the stable containing the remains of three harnessed horses, 2 skeletons of individuals have been found pic.twitter.com/KCuie70BI5
— Pompeii Sites (@pompeii_sites) November 21, 2020
„Tyto dvě oběti možná hledaly útočiště, když byly kolem 9. hodiny ráno smeteny pyroklastickým proudem,“ řekl Massimo Osanna, ředitel archeologického naleziště. „Zemřeli na tepelný šok, jak dokazují i jejich zaťaté nohy a ruce.“
Italský ministr kultury Dario Franceschini v prohlášení uvedl, že nález potvrdil status Pompejí jako „neuvěřitelného místa pro výzkum a studium“.
Pompeje, 23 km jihovýchodně od Neapole, byly domovem asi 13 000 lidí, kteří zahynuli při erupci sopky Vesuv, která pohřbila město sopečným popelem. Pozůstatky byly objeveny až v 16. století a organizované vykopávky začaly kolem roku 1750.
Archeologický park Pompeje je po římském Koloseu druhou turisty nejnavštěvovanější památkou v Itálii. Nyní je místo kvůli pandemii nemoci covid-19 veřejnosti uzavřeno, archeologické práce však pokračují.