Válka o zaměstnance. Odboráři tlačí firmy ke zvýšení platů
Požadavky na vyšší platy
- red,
Vysoká zaměstnanost a ekonomická situace napomáhá k tomu, že se odbory snaží vyjednat výrazné navýšení mezd. Zástupci zaměstnanců jednají například ve Škodě Auto nebo v pražském dopravním podniku. Platy skokově vzrostly i v obchodní řetězci Lidl. Z údajů analýzy, kterou si nechalo udělat ministerstvo práce vyplývá, že více než dvě třetiny loňských kolektivních smluv obsahovaly ustanovení o vývoji mezd.
V dopravním podniku se snaží odboráři vyjednat navýšení platů, protože ostatní dopravci okolo Prahy nabízejí stejné podmínky. Pražský dopravní podnik se snaží více než půl roku o navýšení počtu řidičů na všech pozicích. Nejvýrazněji chybí řidiči autobusů, kterých je potřeba nabrat více než 240.
Odboráři argumentují i tím, že pokud nebudou vyšší platy, stávající zaměstnanci opustí společnost a odejdou jinam za menší vytíženost a stejný výdělek. Zástupci zaměstnanců požadují jednání o kolektivních výkonnostních odměnách a příplatku ze odpracované roky. Pokud dopravní podnik podmínky nepřistoupí nebo jen částečně, chtějí odboráři trvat na tvrdších původních požadavcích.
Odboráři vyjednávají také v automobilce Škoda Auto. Jednání ale nebyla úspěšná. Společnost nabízela navýšení mezd celkem o 15 procent během 27 měsíců. Takovému návrhu se ale odboráři vysmáli. „Firma Škoda Auto nám svými návrhy v kolektivním vyjednávání o mzdách plive do tváře,“ napsali v prohlášení.
„Na to jim v žádném případě neskočíme. To, co nám nabízejí na sedmadvacet měsíců, je náš požadavek na jeden rok,“ napsali odboráři. Ti také upozorňovali, že společnost má za sebou rekordní výsledky ale stále stejné platy. Odboráři zároveň říkají, že se vyjednávací tým odborů nebude zúčastňovat dalších kol kolektivního vyjednávání, dokud firma neodstraní své agresivní návrhy na atypické směnné systémy pracovní doby a na délku trvání mzdové dohody na sedmadvacet měsíců.
Navyšování platů ale v poslední době nebylo pouze o dohodách odborářů se společnostmi. Diskonty Lidl zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28 tisíc korun, v Praze a okolí stoupne na více než 29 tisíc korun. Stejným tempem se zvýší platy současných zaměstnanců. Do tří let pak chce společnost nabrat další dva tisíce lidí.
Vyšší platy loni žádaly více než dvě třetiny kolektivních smluv
V České repubilce pak minulý rok bylo více než dvě třetiny kolektivních smluv, jež obsahovaly ustanovení o vývoji mezd. Odboráři si se zaměstnavateli dohodli vyšší růst než v předchozím roce, vyplývá z analýzy, kterou si nechalo vypracovat ministerstvo práce.
Smlouvy uzavřeli odboráři ze sedmadvaceti svazů, které zastupují celkem 899 tisíc pracovníků. Jedná se o obory z dopravy, sociálních služeb, vědeckých institucí, vysokých škol, pohostinství, letectví, pošt či bank a pojišťoven.
Vývoj výdělků upravovalo 68 procent loňských kolektivních smluv. Nejčastěji obsahovaly ustanovení o růstu tarifů. Následovaly dohody se zvýšením nominální mzdy, udržením reálného výdělku, vyšší sumou na mzdy a se zvednutím reálné mzdy.
Průměrná mzda v Česku v loňském třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 6,8 procenta na 29 050 korun.