Fiasko. Stavebnictví podalo nejhorší výkon za poslední rok
Propad ve stavebnictví
Stavební výroba v Česku v listopadu meziročně stagnovala po říjnovém růstu o 10,4 procenta. Zatímco produkce v inženýrském stavitelství v listopadu vzrostla o 1,5 procenta, v pozemním stavitelství naopak meziročně klesla o 0,7 procenta. Dnes o tom informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
Listopad 2018 měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den více. Po očištění o tento vliv kleslo stavebnictví meziročně o 1,3 procenta. Meziměsíčně po vyloučení sezonních vlivů včetně vlivu počtu pracovních dnů byla stavební produkce nižší o 3,6 procenta.
„Listopadová produkce narazila na vyšší srovnávací základny, a to jak v meziročním, tak meziměsíčním porovnání. Listopad 2017 byl nejvýše za posledních osm let a v říjnu 2018 firmy dokončily větší množství dlouhodobých zakázek,“ vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. V kumulaci od počátku roku je však růst stavební produkce podle Cuřínové stále vysoký.
Stavební úřady vydaly loni v listopadu 6828 stavebních povolení, meziročně o 2,4 procenta méně. Orientační hodnota těchto staveb naopak o 1,7 procenta vzrostla, a to na 35,3 miliardy Kč.
Počet zahájených bytů v listopadu meziročně stoupl o 14,2 procenta na 2962. Zatímco v rodinných domech byl počet zahájených bytů nižší, v bytových domech rostl více než dvojnásobně.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v listopadu meziročně zvýšil o 0,6 procenta. Průměrná hrubá měsíční mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 6,4 procenta na 44.040 korun.
Analytici: jedná se o přechodný výkyv
„Listopadový výkon tuzemského stavebnictví přináší rozčarování. Je to fiasko. Zatímco některé odhady předpokládaly růst až kolem deseti procent, realitou je stagnace. Stavebnictví podalo nejhorší výkon za poslední rok. Pokud bychom vzali v úvahu údaje očištěné o počet pracovních dní, je dokonce nejhorší od začátku roku 2017,“ uvedl analytik Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj se však jedná jen o přechodný výkyv, když tempo růstu stavebnictví by mělo výrazněji zpomalit až letos.
Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové bude růst stavebnictví zpomalovat hlavně kvůli nedostatku kapacit. „Stejně jako zbytek ekonomiky, i stavební firmy bojují s akutním nedostatkem pracovní síly. To se podle našeho odhadu příliš nezmění ani v letošním roce. I díky dotacím z fondů EU by měl dál pokračovat solidní růst v oblasti inženýrského stavitelství. Stavařům by měly nahrávat i investice firem do modernizace či rozšiřování výrobních kapacit,“ doplnila Steckerová.
Analytik BH Securities Štěpán Křeček uvedl, že české stavebnictví je ohroženo špatnou prací stavebních úřadů. „Stavebnictví trápí systémový problém, který spočívá v katastrofálním fungování stavebních úřadů, jež nemá nic společného s 21. stoletím. Kvůli tomu klesá počet vydaných stavebních povolení, přestože poptávka po výstavbě nových domů a bytů je enormní,“ sdělil Křeček.
Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška růst za celý loňský rok pravděpodobně nepřekročí osm procent, i tak by ovšem mohl být z hlediska dynamiky růstu nejúspěšnější od roku 2004. „Vývoj zakázek signalizuje do budoucna růst, který ovšem nebude závratně rychlý. Bytová výstavba zřejmě směřuje ke stagnaci, povolení u nebytových budov vypadá nadějněji také díky solidnímu přílivu v listopadu. Růst v příštím roce by měly zajistit především inženýrské stavby, financované z veřejných prostředků. Limitem růstu může být nedostatek pracovníků, ale také finance,“ dodal Sobíšek.