Cesta k dohodě o brexitu je volná. Smlouvu potvrdí v neděli v Bruselu mimořádný summit

brexit

Cesta k dohodě o brexitu je volná. Smlouvu potvrdí v neděli v Bruselu mimořádný summitNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie v neděli potvrdí souhlas s tím, jak vyjednávači domluvili text smlouvy o vystoupení Británie z evropského bloku. Na mimořádném summitu v Bruselu také podpoří právně nezávaznou politickou deklaraci, v níž EU a Británie popisují, jaké smlouvy ohledně hospodářské a další spolupráce chtějí v příštích letech uzavřít.

Šéf unijních vrcholných schůzek Donald Tusk v sobotu ohledně brexitu ocenil, že sedmadvacítka obstála ve zkoušce jednoty a solidarity. Uvedl to poté, co se na poslední chvíli podařilo najít řešení uklidňující obavy Madridu ohledně budoucích jednání mezi EU a Brity týkajících se Gibraltaru.

Dnešní očekávaná jednomyslná podpora textu "rozvodové smlouvy" ze strany šéfů států a vlád 27 zemí je pro EU završením příprav spořádaného britského vystoupení k 29. březnu příštího roku, tedy za přibližně čtyři měsíce.

Nepůjde přitom o "hlasování", dneškem dávají členské země na nejvyšší politické úrovni najevo, že nemají problém s tím, jak oněch 585 stran dohody o brexitu vypadá. Na unijní straně musí dokument následně podpořit také europarlament a Rada EU, tedy členské země, jej pak formálně schválí v souladu s článkem 50 unijní smlouvy, kterým se příprava brexitu řídí.

Tím bude kontinent připraven a míč se ocitne na britské straně kanálu La Manche. Smlouvu už - byť za cenu několika rezignací - potvrdil kabinet premiérky Theresy Mayové. Tu nyní čeká klíčový úkol, tedy prosadit v prosinci její přijetí ve velmi skeptickém britském parlamentu.

Pokud se to nepodaří, čeká Británii nejspíš "tvrdý brexit" se všemi tvrdými dopady na obchodní a další vztahy. Na vyjednání a schválení nového textu není totiž podle unijních diplomatů dostatek času.

Smlouva definuje podobu samotného britského odchodu z unie. Týká se například práv občanů a vyrovnání finančních závazků. Předpokládá také přechodné období do konce roku 2020 s možností až dvouletého prodloužení. Právě v této době by se měly EU a Londýn dohodnout na textu smluv, podle nichž se bude po konci přechodného období řídit hospodářská spolupráce a oblasti, jako je bezpečnost či mezinárodní vztahy.

Jak by měly tyto smlouvy vypadat, obsahuje 26 stránek textu politické deklarace, kterou dnes summit také podpoří.

Čtěte také: Gibraltar vyřešen, summit bude. Španělé už neblokují dohodu o brexitu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Potřebujeme víc Mikeů Tysonů!

KOMENTÁŘ

Stárnutí má svoje výhody. Například člověka přivádí k tomu, aby nacházel vzory a inspirace ve zdrojích dříve nečekaných. Tím se dostávám k Mikeu Tysonovi, plus ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články