Muslim odmítl v Německu potřást úřednici rukou. Občanství nezíská, rozhodl soud

NEUDĚLENÍ OBČANSTVÍ

Muslim odmítl v Německu potřást úřednici rukou. Občanství nezíská, rozhodl soud
Svět

Echo24

Libanonec, který žije v Německu už téměř 20 a požádal si o tamní občanství, jej nezíská. Ačkoliv formálně prakticky všechny podmínky splnil, při předávání potřebných dokumentů odmítl úřednici podat ruku s tím, že z „náboženských důvodů odmítá ženám podávat ruce“. Muž si na postup německých úřadů stěžoval u soudu, ten však jeho připomínky zamítl a rozhodl, že občanství nezíská.

Soud se minulý týden zabýval stížností Libanonce, který žije v Německu legálně od roku 2002 a pracuje jako primář v nemocnici. V roce 2015 měl získat německé občanství, při plánovaném předání dokumentů ale odmítl příslušné úřednici potřást rukou. Migrační úřad mu proto odmítl občanství udělit.

Proti rozhodnutí soudu se Libanonec bránil u soudu ve Stuttgartu, který jeho stížnost zamítl. S názorem soudu nižší instance se nyní ztotožnil i vyšší správní soud. Podle něj postoje dotčeného muže nezaručují, že se dokáže integrovat do německé společnosti.

V soudním spisu se podle agentury DPA píše, že Libanonec, který je přívržencem radikálního výkladu islámu, salafismu, odmítá podávat ruku všem ženám. Podle něj totiž hrozí, že by v něm mohl kontakt s osobou opačného pohlaví vyvolat sexuální pokušení, případně by se mohl dopustit nemorálního jednání. Libanonec rovněž uvedl, že při sňatku slíbil své manželce, německé muslimce syrského původu, že žádné jiné ženě ruku nepodá.

Foto: Týdeník Echo