Babiš vypouští fake news o EET

komentář

Babiš vypouští fake news o EET 1
Komentáře
Lenka Zlámalová
Sdílet:

Andrej Babiš, před volbami mocně distribuující na vyšších důchodech a platech desítky miliard korun, které do státní pokladny přinesla rekordně rozjetá ekonomika, cítil potřebu vysvětlit, odkud že na to ty zdroje jsou. A jako správný manažer chtěl dokázat, že jsou výsledkem jeho skvělého projektu elektronické evidence tržeb (EET). Spolu se svou ministryní financí Alenou Schillerovou předstoupil před novináře a prohlásil, že na všechny ty vyšší důchody vydělalo právě EET. Tedy on, dobroděj Babiš, dokázal přesměrovat peníze od daňových podvodníků k důchodcům, což je nyní jeho nejsilnější voličská skupina. Podle posledního průzkumu společnosti TNS Kantar má mezi seniory podporu 42 procent. Svého času měl ale i přes 50 procent.

Co této výlučné skupině prodat lépe než to, jak jí vydobyl miliardy na důchody? Včera tvrdil, že od roku 2016, kdy se EET rozjelo, přineslo do veřejných rozpočtů navíc zhruba deset miliard korun. Do konce roku by to prý mohlo být až dvanáct miliard. Těžko říct, kam Andrej Babiš na ta čísla chodí. V ministerstvem financí oficiálně zveřejňovaných číslech o pokladním plnění státního rozpočtu se nic takového najít nedá. Ta čísla Babišův ohlašovaný příběh přímo popírají. Výběr daně z přidané hodnoty, kterou mělo EET řešit, skutečně roste. Nerostle ale výrazně rychleji než útraty lidí v obchodech. Právě z těchto tržeb obchodníků se DPH odvádí.

EET odstartovala v roce 2016. Do roku 2017 se celková částka na ní vybraná zvedla o 9,1 procenta. Celkově se v roce 2017 vybralo na DPH o 31 miliard víc než rok předtím. Celkově se přitom tržby v maloobchodě za ten rok zvýšily o sedm procent. Nejrychleji, o 21 procent, rostly v e-shopech, na něž se Babišovo EET nevztahuje. A v běžných kamenných obchodech, které už tehdy EET zasáhlo, stoupaly oficiálně vykázané tržby obchodníků rychleji než výběr DPH do veřejných rozpočtů. Vliv EET se tedy v oficiálních datech, která poskytuje ministerstvo financí a statistický úřad, při nejlepší vůli najít nedá. Výběr dalších daní, především daní z příjmů, stoupá rychleji než inkaso DPH. A u něj se žádné babišovské zlepšováky nezaváděly. Miliardy navíc do státní kasy přináší rozjetá ekonomika, rostoucí platy a chuť lidí utrácet.

Podobně příběh pokračuje i letos. Na DPH se za prvních osm měsíců letošního roku vybralo o 21 miliard korun víc než loni. To je opět vzestup o 9,1 procenta. Inkaso daně z příjmu fyzických osob stoupá ve stejné době o jedenáct procent, u sociálního pojištění o 11 procent. Státní pokladnu opět plní vyšší růst ekonomiky, vyšší platy a ochota lidí utrácet.

Andrej Babiš by měl vysvětlit a na oficiálních datech ukázat, kde ke svým deseti miliardám korun navíc, jež mělo přinést EET, přišel. Do doby, než se mu to podaří, se jeho výroky, jak podvodní podnikatelé přispěli díky EET na důchody, dají považovat za čisté fake news. Zjevně věří, že přinejmenším jeho cílová skupina už žije v době postfaktické, v níž se pravda stala relativní hodnotou.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články