Předsedou Nejvyššího soudu se stal Petr Angyalossy. Hned se ozvala kritika
JMENOVÁNÍ PŘEDSEDY NS
Novým předsedou Nejvyššího soudu se na desetileté funkční období stal šéf senátu trestního kolegia soudu Petr Angyalossy. Na Pražském hradě ho jmenoval prezident Miloš Zeman. Funkce šéfa Nejvyššího soudu byla volná přesně tři měsíce po odchodu Pavla Šámala k Ústavnímu soudu. Prezident ani Hrad předem neinformovali, koho Zeman do čela soudu vybral. Proces výběru kritizovala jako netransparentní prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Angyalossy působí na Nejvyšším soudu od roku 2017. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, soudcem je od roku 1996, kdy začal působit jako předseda senátu u Okresního soudu v Olomouci. Od roku 1999 byl předsedou senátu olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě. Na Vrchním soudu v Olomouci působil od roku 2004.
Zeman při jmenování řekl, že nového šéfa NS vybíral ze čtyř kandidátů a se všemi se sešel. „U každého jsem si prostudoval jeho životopis a rozhodl se, jak jsem se rozhodl,“ uvedl prezident. Dodal, že Angyalossyho si na soud vybral předchozí předseda Šámal. „Věřím, že budete pokračovat v jeho práci,“ uvedl. Angyalossymu také popřál, aby si užíval svou oblíbenou jízdu na motocyklu, ale aby jezdil pomalu a dával si pozor.
Zeman doufá, že Angyalossy přispěje k tomu, že se bude snižovat počet nevyřízených spisů. „Pokud narůstají nedodělky a existují soudci, kteří jsou obklopeni nevyřízenými spisy, není to pro soudcovský stav dobré. Věřím, že i vy přispějete k tomu, aby se počet nevyřízených spisů snižoval,“ dodal Zeman.
O výběru a jmenování předsedy NS rozhoduje prezident. Jedinou podmínkou je, že musí vybírat ze stávajících soudců NS. Od Šámalova odchodu 20. února soud řídil místopředseda Roman Fiala. Když v roce 2015 kvůli důchodovému věku oznámila rezignaci dlouholetá předsedkyně NS Iva Brožová, Zeman jmenoval Šámala o dva dny později.
Výběr pod palbou kritiky
Způsob, jakým Zeman vybíral nového předsedu NS, kritizovala prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová jako netransparentní a nedůvěryhodný. Vadí jí, že veřejnost nezná prezidentovy kroky ani kandidáty. Zákon sice prezidentovi žádný postup neukládá, ale výběr tak důležitého veřejného činitele by podle Zemanové neměl ve společnosti budit pochybnosti.
Výběr nového předsedy Nejvyššího soudu kritizovala i jeho expředsedkyně Iva Brožová. Zeman měl dle ní místo Angyalossyho jmenovat nynějšího prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu Roberta Fremra. Toho jako kandidáta navrhovala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Výběr Angyalossyho Brožová považuje za politováníhodnou informaci o zpolitizování pozice šéfa Nejvyššího soudu.
Opozice přeje Angyalossymu efektivitu a otevřenost
Opoziční politici přejí novému předsedovi NS, aby byl efektivní a otevřený. Někteří ale kritizují netransparentní proces, kterým ho před středečním jmenováním prezident Miloš Zeman vybral.
Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek popřál novému šéfovi NS mnoho úspěchů. „Držím palce novému předsedovi NS, kterým je Petr Angyalossy, ve zrychlování řízení a likvidací nedodělku,“ napsal Michálek na Twitter.
Drzim palce novemu predsedovi NS, kterym je Petr Angyalossy, ve zrychlovani rizeni a likvidaci nedodelku. Tesim se, az mu budu moci ukazat nas prototyp karty soudce, jako jsem ho ukazal dr. Samalovi. Myslim ale, ze soudnictvi potrebuje hlavne system kvality jako napr.v Nizozemsku
— Jakub Michálek (@JakubMichalek19) May 20, 2020
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že výběr předsedy NS nebyl transparentní, jak by si zasloužil. „Není zřejmé, jaká kritéria, ať už odborná a manažerská, prezident Zeman zvažoval a jak rozhodnutí odůvodnil,“ napsal. Veřejnost by si podle něj zasloužila bližší komentář, proč se prezident takto rozhodl.
To ale nemá zpochybňovat odborné kvality nového předsedy, dodal Jurečka. „Jeho kariéra, osobnostní kvality a odborná činnost je však známa pouze v úzkém soudním prostředí, nikoliv širší veřejnosti,“ uvedl.
Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je složité nového šéfa NS hodnotit, protože jeho postoje nejsou veřejně známé. „A tím, že pan prezident už před jmenováním jeho jméno transparentně nezveřejnil, to působí podivně. Vzbuzuje to otázky, proč tak učinil a zda je cílem něco skrývat,“ řekla. Angyalossy by proto měl být otevřený, aby pochybnosti rozptýlil. „Zároveň je třeba bedlivě hlídat, jestli podpora novému předsedovi NS nebyla podmíněna nějakou rolí Zdeňka Koudelky u soudu, jak o tom psala některá média,“ dodala.
Šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že výběr šéfa NS je pravomocí prezidenta, kterou nemá zájem zpochybňovat. „Jistě jde o výběr velmi zodpovědný a přeji novému předsedovi, aby se mu dařilo zejména sjednocovat judikaturu. To je velmi potřebné pro právní jistoty občanů,“ uvedl Filip.
Nejvyšší soud sídlí v Brně a je vrcholným soudním orgánem v oblasti občanskoprávních a trestních řízení s výjimkou záležitostí, o nichž rozhoduje Ústavní soud a Nejvyšší správní soud.